Son Dakika

“PKK’lı McGurk’u görevden al Trump”

Trump yönetiminin Obama’dan farklı bir çizgisinin bulunduğunun altını çizen Çavuşoğlu, ancak arazideki isimlerin çoğunun Obama kalıntısı olduğunu vurgulayarak, Trump’tan PKK destekçisi Brett McGurck’u görevden almasını istedi.

“PKK’lı McGurk’u görevden al Trump”

Bir televizyon programına konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’deki temaslar, Rakka operasyonu ve Türkiye’nin taleplerine yönelik olarak önemli mesajlar verdi.

BİZE SÖZ VERDİLER

ABD’nin Rakka’ya Suriye PKK’sını sokmakta ısrarcı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin teröristlerle aynı yerde olmayacağını ve her an PKK’lı vurabileceğini ABD’lilere söylediklerini aktararak, “Rakka operasyonu için, içerisinde YPG’lilerin olduğu bir yerde biz olamayız. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu çok net aktardı. YPG’ye karşı mücadele edeceğimizi, angajman kurallarını uygulayacağımızı ve vurabileceğimizi çok net ve sade bir şekilde ABD Başkanı ve heyetine aktardı. Yanıt olarak herhangi olumsuz bir şey söylemediler. Bunu anlayışla karşıladılar. Kendileri de YPG dahil hiçbir unsurun Türkiye’ye karşı tehdit oluşturmayacağını söylediler. Bu verilen silahların Rakka ve güneyinde kullanılacağını söylediler” diye konuştu.

Rakka’ya DAEŞ’in ikiz kardeşi PKK’nın sokulmasının yanlışlığını vurguladıklarının bilgisini paylaşan Bakan Çavuşoğlu, “Rakka’ya teröristlerle girmenin risklerini anlattık. Operasyon sonrası Rakka’nın yönetimi Araplara bırakılacak. Burası yüzde 90 Sünni Araplardan oluşuyor. Rakka yerel güçlere bırakılacak teminatı verildi” dedi.

TRUMP’I ZEHİRLİYORLAR

Trump ile Obama’nın aynı politikaları izlemediğini, ancak sahadaki kişilerin Obama’nın kadrosu olduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu, Trump’ın bu isimleri temizlemeden ülkeyi yönetemeyeceğine vurgulayarak, “Ancak bölgedeki kişilere baktığımızda, bunlar Obama yönetimindeki kişiler. Dolayısıyla arazideki bu kişilerin yeni yönetimi zehirlememesi gerekiyor. Ama arazide bu kişiler oldukça bazı riskler oluşabilir. Brett McGurck Obama yönetimi döneminde ABD’nin DAEŞ özel temsilcisi oldu. ABD’li temsilci McGurck’un değişmesinde fayda var. McGurk, PKK ve YPG’ye açıkça destek veriyor.. Bu kişinin değişmesinde de fayda vardır”

Yorumlar