Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

PKK/PYD’yi başımıza Esed/Hamaney rejimi musallat etti

PKK/PYD’yi başımıza Esed/Hamaney rejimi musallat etti

Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Abbud Cuğani, Suriye’deki Kürtlerle uzun yıllar beraber yaşadıklarını belirterek, “Aslında PYD’yi bize musallat eden Kürtlere yıllarca zulmeden Esed’dir çünkü Esed, kendilerine muhalif olan Kürt, Türkmen ve Araplara baskı kurmak için PYD’yi kullanmaya başladı” dedi.
Cuğani, yaptığı açıklamada, Fırat ve Dicle arasında yaşayan Suriye halkını PKK/PYD, DAEŞ ve Esed rejiminin baskısından korumayı amaçladıklarını belirtti.
Haseke, Rakka ve Tel Abyad’da yaşayan halkın yüzde 80’nin Türkmen ve Arap, geri kalanının ise Kürtlerden oluştuğunu anlatan Cuğani, Suriye’deki iç savaş sırasında bölgenin PKK/PYD ve DAEŞ arasında paylaşıldığını kaydetti.
Suriye’deki Kürtlerle uzun yıllar birlikte yaşadıklarını vurgulayan Cuğani, şöyle konuştu:
“Bizim derdimiz, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD ve YPG’dir. Aslında PYD’yi bize musallat eden Kürtlere yıllarca zulmeden Esed rejimidir çünkü Esed, kendilerine muhalif olan Kürt, Türkmen ve Araplara baskı kurmak için PYD’yi kullanmaya başladı. PYD’nin katliam ve zulümleri anlatmakla bitmez. En az 100 bin Türkmen ve Arap PYD’nin baskısı sonucu evlerini terk etmek zorunda kaldı. Terör örgütü, boşalttığı evlere dışarıdan getirdiği Kürtleri yerleştirerek aslında en büyük soykırımı yapıyor.”
Cuğani, PKK/PYD’nin, sadece Alibecliye bölgesinde yaklaşık 20 bin Türkmen ve Arabı tehcir ettiğini ve Tel Abyad’da yaşayan Arap ve Türkmenlere hayat şansı tanınmadığını ifade eden Cuğani, “Irak sınırına yakın Hol bölgesi Türkmen ve Arapların yaşadığı bir bölge olmasına rağmen PYD bir süre önce oraya girip aynı politikayla birçok kişiyi katletti ve geri kalanları da göçe zorladı” dedi.
İnsanları evlerinden zorla çıkaran, halka işkence yapan bu grubun terör örgütü olarak görülmemesine üzüldüklerini belirten Cuğani, PKK/PYD’nin gelecekte bütün dünyaya zarar vereceğinin altını çizdi.
“PYD’nin Rusya, ABD ve Esed tarafından korunduğunu ve desteklendiğini çok iyi biliyoruz” ifadesini kullanan Cuğani, şunları söyledi:
“DAEŞ savaşarak aldığı bazı bölgeleri yavaş yavaş ve tek bir kurşun sıkmadan PYD’ye bırakıyor. Bunun en açık örneğini de Tel Abyad’da gördük. Hasake’de bir doğalgaz tesisinde çalışıyordum burada çıkarılan gaz ya Esed’in isteği doğrultusunda satılıyor veya Esed rejimine gönderiliyor. Haseke’nin güneyinde DAEŞ, kuzeyinde ise PYD buna uyuyor.”
Suriyeli aktivist Abdullah Ahmet ise PKK/PYD’nin, bölgede kendilerinden olmayan veya kendi fikirlerine uymayan insanlara baskı yaptığını ifade etti.
Abdullah Ahmet, şöyle konuştu: “Ülkemizi bırakmamak için çok direndik ancak PYD’nin Telbrad, Hacciye, Telhamis ve Telhalil köylerinde halka yaptığı katliam, işkence ve tehcir politikasını görünce kendi toprağımızda yaşayamayacağımızı anladık.”

Etiketler