Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

PKK’ya saldıran ABD’ye saldırır!

PKK’ya saldıran ABD’ye saldırır!

Açıklanan Pentagon bütçesiyle terör örgütü Suriye PKK’sına 550 milyon dolar ayıran ABD’nin önümüzdeki yıllarda da terör örgütüne destek sağlamaya devam edeceği belirtiliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın 19 Aralık’ta yaptığı çekilme açıklamasının ardından yaşanan süreç, ABD’nin Suriye üzerindeki planlarının devam ettiğini ortaya koydu. Trump üzerinde baskı kurarak çekilme kararından geri adım attıran Pentagon ve ABD Dışişleri, bölgeyi terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı Demokratik Suriye Güçleri üzerinden şekillendirmeyi hedefliyor.

ABD POLİTİKA DEĞİŞTİRDİ

Geçen hafta açıklanan ve terör örgütü Suriye PKK’sına 550 milyon dolar ayıran ABD’nin yeni dönemdeki politikasını değerlendiren Newsrep yazarı Jack Murphy, ABD’nin PKK’yı terk etmediğine dikkat çekerek sadece politika değişikliğine gittiğini yazdı. Terör örgütü DSG’nin ABD’nin bölgedeki tek müttefiki olduğunu özellikle vurgulayan Murphy, Pentagon bütçesiyle ortaya çıkan detaylara göre ABD’nin gelecek yıl da Suriye PKK’sına destek vereceğini belirtti.

ABD’nin Esed/Hamaney rejimi, DEAŞ ve Türkiye’nin bölgeye düzenleyeceği operasyonlara karşı “garantör” olduğuna dikkat çeken Murphy, PKK işgali altındaki bölgelere yapılacak olası bir operasyonun ABD duvarına çarpacağını söyledi. Türkiye ve ya Esed/Hamaney rejiminin PKK işgali altındaki bölgelere saldırması halinde ABD’ ile çatışmaya girmiş olacağının altını çizen ABD’li yazar, böyle bir durumda ABD’nin hava saldırıları gerçekleştirme ihtimalinden söz etti.

ASKERİ DESTEK DEVAM EDECEK

ABD’nin Pentagon bütçesinde yer alan kalemlerin Suriye PKK’sına yönelik desteğine devam edeceğini gösterdiğini belirten Murphy, DEAŞ’a yürütülen mücadele için 1 milyar dolardan fazla kaynak ayrıldığına vurgu yaptı. Terör örgütü DSG’ye 300 milyon dolar ayrıldığına dikkat çeken Murphy, PKK’ya ayrılan paranın eğit-donat kapsamında kullanılacağını söyledi. Pentagon bütçesinde yer alan detaylara göre, ABD Suriye PKK’sına ayırdığı bütçeyi; eğitim ve silah desteğinin yanı sıra buldozer, vinç vb. alt yapı çalışmalarında kullanılan araçlar için kullanacak.

KALAN ABD’LİLER KOORDİNASYON SAĞLAYACAK

Suriye’deki PKK işgali altında bulunan bölgelerde 18 üste yer alan 2 bin ABD askerinin büyük bir bölümünün Irak’a çekilmesi planlanıyor. ABD’li yetkililerden yapılan açıklamalarda ABD bölgede 400 kadar asker bırakacak. Kalan ABD’li askerlerin bölgede koordinasyonu sağlayacağı ifade ediliyor.

Etiketler