Son Dakika

PKK'lı teröristler ENKS üyelerini kaçırdı

TSK'nın öncülük ettiği ve ÖSO'nunda destek verdiği Zeytin Dalı Harekatı sonucunda Afrin'den kuyruğunu kıstırarak kaçan, Suriye'de işgal ettiği bölgelerde baskısını artıran terör örgütü PKK/PYD-YPG, ENKS üyelerini alıkoydu.

PKK'lı teröristler ENKS üyelerini kaçırdı

PKK/YPG'li teröristlerin Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) üyelerinden Faysal Yusuf ve Nimet Davut'u geçen hafta evlerinden zorla alarak kaçırdığı bildirildi. 

ENKS'den yapılan açıklamaya olayın kınandığı, örgütün Zeytin Dalı Harekatı karşısında Afrin'deki başarısızlığını örtmek için baskısını artırdığı ve bu eylemlere başvurduğu vurgulandı.

20 Ocak tarihinde başlatılan, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun yürüttüğü başarılı Zeytin Dalı Harekatı sonucunda 18 Mart tarihinde şehir merkezine girilmiş ve terör örgütleri bertaraf edilmiş, hatta bir çoğu bölgeyi terk etmek zorunda bırakılmıştı.

Kürt halkına 'baskı' çağrısı 

Kürt halkını ve siyasi oluşumlarını terör örgütü PKK/YPG'ye baskıya davet eden ENKS, teröristlere üyelerini serbest bırakma çağrısında bulundu.

Kaçırılan üyelerden Yusuf'un ENKS çatısı altındaki Reform Hareketinin koordinatörü, Davut'un da Eşitlik Partisinin sekreteri olduğu biliniyor.

Afrin'de yerel meclis kurulmuştu

PKK/YPG'li teröristler ENKS üst düzey yetkililerinden İbrahim Bro ve Fuat Aliko'yu da Afrin yerel meclisinin kurulmasındaki rolleri nedeniyle yakalama için harekete geçmişti.

Afrinli Kürt, Arap ve Türkmen sivil temsilciler, geçen hafta kendi kendilerini yönetmek ve kent merkezinde yerel hizmetleri sağlamak için geçici bir meclis kurmuş, ENKS de buna destek sağlamıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.