Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Pompeo: Türkiye’nin meşru güvenlik kaygısı var

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin "Türkiye'nin meşru bir güvenlik kaygısı var. Güneylerinde terör tehdidi var" dedi.

Pompeo: Türkiye’nin meşru güvenlik kaygısı var

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“TÜRKİYE İÇİN MÜCADELE ETTİK” DEDİ

ABD’nin PBS televizyonundan sunucu Judy Woodruff’a konuşan Pompeo, harekata ilişkin yöneltilen soru üzerine, “Türkiye’nin meşru bir güvenlik kaygısı var. Güneylerinde terör tehdidi var. Biz ABD’nin hedefleri doğrultusunda Suriye’de DEAŞ tehdidi ile mücadele ederken terörün Türkiye’deki insanları hedef almaması için elimizden geleni yaptık. Bunu yapmayı da sürdüreceğiz” dedi.

“GÜNEYLERİNDE TERÖR TEHDİDİ VAR”

Woodruff ‘un, ABD’nin YPG/PKK’nın yönlendirdiği grupları “müttefik” kabul etme konusunda görüşünü değiştirip değiştirmediği yönündeki sorusu üzerine Pompeo, “Türkiye’nin meşru güvenli kaygısı var. Bunu daha önce söyledik. Ben kişisel olarak da söyledim. Güneylerinde terör tehdidi var” şeklide yanıt verdi.

“ABD YEŞİL IŞIK YAKMADI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesinin ardından ABD’nin bölgeden asker çekmesini hatırlatan Woodruff’un “ABD, harekat için Türkiye’ye yeşil ışık yakmış görünüyor” yorumunu yapması üzerine Pompeo, şunları kaydetti:

“Hayır, bu doğru değil. ABD, harekat için yeşil ışık yakmadı. Pazar gecesi yapılan görüşmede bölgedeki ABD askerilerinin risk altında kalabileceği ortaya çıkınca Başkan Trump askerleri zarar görmeyecekleri bir yere kaydırmaya karar verdi. Yapılan budur.”