Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Pompeo’dan skandal Venezuela açıklaması: Askeri müdahale ihtimal dahilinde

Pompeo’dan skandal Venezuela açıklaması: Askeri müdahale ihtimal dahilinde

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, muhalefet gruplarının darbe girişimiyle yeniden dünyada gündemin ilk sırasına oturan Venezuela ilgili açıklamalarda bulundu. 

Fox News kanalına röportaj veren Pompeo, “Barışçıl geçişi tercih ederiz, ancak gereken buysa askeri müdahale de ihtimal dahilinde” ifadelerini kullandı.

Pompeo, daha önce CNN’e yaptığı açıklamada, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun dün sabah saatlerinde ülkeyi terk edeceğini ancak Rusya’nın onu kalması için ikna ettiğini iddia etmişti “Bildiğimiz kadarıyla, sabah pistte onu götürecek bir uçak bekliyordu ve gitmeye hazırdı. Ancak Ruslar onu kalması için ikna etti” ifadelerini kullanmıştı.

GUAIDO DARBE ÇIĞIRTKANLIĞI YAPMIŞTI

Venezuela’da 23 Ocak’ta kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı 3 dakikalık bir videoyla, halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Guadio, Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınının etrafında bir grup askerle çektiği videoyu da Twitter hesabından yayımlamıştı. Başkent Caracas’ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise darbe girişimine karşı koyacaklarını belirterek, “Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir.” açıklamasını yapmıştı.

ABD yönetimi ise Guadio ve taraftarlarının darbe girişimine tam destek veren açıklamalarda bulunmuştu.

KÜBA’DAN SERT TEPKİ: BOLTON PATOLOJİK BİR YALANCI

Öte yandan Küba Dışişleri Bakanı Rodriguez, Venezuela konusunda Küba’yı suçlayan ve ‘askeri operasyonlarını sonlandırmadığı takdirde ambargo uygulayacağını’ söyleyen ABD Başkanı Donald Trump ile Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a sert tepki gösterdi. 

Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bolton, Trump’ı da yanlış bilgilendiren patolojik bir yalancı. Venezuela ’da Küba askerleri de yok, askeri ya da güvenlik operasyonlarına katılan Kübalılar da yok. Sadece insani yardım görevi yürüten sağlık çalışanları var. Trump’ın ambargo tehdidini şiddetle reddediyorum” ifadelerini kullandı.