Son Dakika

Proje değil ismi değişti!

Proje değil ismi değişti!

Terör örgütü PKK’ya ordu kurma girişimi içerisinde olan ABD, 1 hafta içerisinde ağız değiştirdi. Yapılan açıklamalara bakıldığında ABD’nin müflis projeden vazgeçmediği yeni bir isim oyununa hazırlandığı görülüyor. ABD ordusunun sınırda keşif çalışmalarının ardından bine yakın PKK’lı Tel Ebyad hattına konuşlandı. 

Hafta başında DAEŞ Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon’un terör örgütü PKK’ya 30 bin kişilik “Sınır Muhafız Gücü” oluşturulacağını açıklamasının ardından yer yerinden oynadı. Türkiye’nin çok sert tepki gösterdiği proje için birbiri ardına açıklama yapan ABD’li yetkililer “geri adım” olarak nitelendirilen açıklamalar yapsa da ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon’un son açıklaması ABD’nin yeni bir isim oyununa hazırlandığı ortaya koydu.

Terör ordusu projesinden vazgeçmediler

Daha önce Suriye PKK’sına YPG ismini veren, gelen tepkiler üzerine “Demokratik Suriye Güçleri (DSG)” kılıfını hazırlayan ABD, “Sınır Güvenliği Gücü” adı altında oluşturulacak terör ordusu hamlesinden vazgeçmiş değil. Pentagon Sözcüsü Pahon, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve sonradan açıklamasını değiştiren Dillon’un ifadelerine bakıldığında ABD hazırladığı projenin ismini değiştirerek yola devam edecek.

Pentagon’dan yeni açıklama

ABD’nin Suriye’de PYD/PKK’nın kontrol ettiği alanlarda bir güç eğittiğinden mi yoksa sadece eğitilen gücün “Sınır Güvenlik Gücü” isminden mi vazgeçtiği tam net değilken Pentagon açıklamasını yayınlayan Pahon, konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Suriye’de evlerine geri dönenler için yerel güvenliği sağlamak için tasarlanan bir eğitimin söz konusu olduğunu aktaran Pahon, “Suriye’de yerel güvenlik güçlerine verdiğimiz eğitim yanlış karakterize edildi” dedi.

Eğitimler devam ediyor!

Eğitimin devam ettiğini ancak sayı veremeyeceğini ifade eden Pahon gerek Pentagon’un dünkü açıklaması gerekse Tillerson’un açıklamasının Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon’ın yaptığı açıklama ile ters düştüğüne yönelik bir soruyu ise geçiştirmeye çalıştı.

“Çatışma gücünden istikrar sağlama gücüne!”

Söz konusu gücü polis gücü olarak tanımlayıp tanımlamayacağına yönelik bir soruya ise Pahon “Polis gücü olarak karakterize etmek istemem ama bu bir tür güvenlik ve istikrar gücü ya da bir tür alan kontrol gücüdür” dedi. “Alan kontrol gücünden” kastının geniş bir alanı tutmak şeklinde olmadığını savunan Pahon söz konusu kontrol gücünü “bireysel güçlerin küçük alanları koruması” olarak nitelendirdi.

İlk hamle Tel Abyad’a

ABD ordusunun Suriye-Türkiye sınırındaki keşif çalışmalarının ardından bine yakın PKK’lı Tel Ebyad hattına konuşlandı. Tel Ebyad’da güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, ABD ordusunun zırhlı araç ve pikaplarından oluşan konvoyları, geçen cuma ve salı günü, terör örgütü PKK’nın DSG adını kullanarak işgalde tuttuğu Tel Ebyad bölgesine geldi. Amerikan askerleri, on araçtan oluşan konvoylarla iki gün boyunca Suriye-Türkiye sınır hattında keşif yaptı. Örgütün işgalindeki AynulArab (Kobani) ilçesinin güneyinde bulunan Ayn İsa beldesinden araçlarla hareket eden binden fazla PKK’lı, Tel Ebyad’a getirildi. Örgüt, Tel Ebyad’da Türkiye sınırına bakan, aralarında Kanıytra, Tel Fender, Carıh, Slip ve Han köylerinin bulunduğu 10 civarında gözlem noktasına takviye yaptı.

Yorumlar