Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Putin’i endişelendiren isim: Vladimir Pribılovskiy

Putin'i endişelendiren isim: Vladimir Pribılovskiy

Pribılovskiy, Putin’i Rusya yönetimini KGB geçmişi olan kişilere teslim ettiği gerekçesiyle eleştiriyordu. Pibılovskiy, Putin’in yönetimi ve kararlarında KGB ile bağlantı kurduğu teorilerin yer aldığı bir kitap kaleme aldı.

“Putin gitmeli” deklarasyonuna imza atmıştı

“Devlet Başkanı Putin döneminde KGB ve Rusya şirketi” isimli kitap 2009 yılında ABD ve 2010’da Rusya’da basıldı. Kremlin’e yönelik eleştirileriyle dikkat çeken muhalif Pribılovskiy, 2010’un mart ayında “Putin gitmeli” deklarasyonuna imza atarak Putin’i istifaya davet etti.

Yazarlık hayatına 70’li yılların sonunda Sovyetler Birliği’nde başlayan Pribılovskiy, 1980’lerde SSCB’de yasaklı kitapların tercümesi ve el altından dağıtılan muhalif “hronograf” gazetesinde çalıştı.

Soyvetler Birliği’nin dağılmasını destekleyen Pribılovskiy, 1993 olaylarında “gerçek demokrat” olarak tanımladığı Boris Yeltsin’in yanında yer aldı.

Pribılovskiy, önceki gece Moskova’daki dairesinde ölü bulunmuştu. Putin muhalifi Pribılovskiy’nin sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Etiketler