Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Putin’in ayetle konuşması Yunan’ı öfkelendirdi

Rusya Lideri Putin’in Ankara’da düzenlenen zirvede bir soruya Kur’an ayetiyle cevap vermesi, milliyetçi Yunan basınında öfke patlamasına sebep oldu. “Ortodoks ağabey Putin şaşırttı” yorumu yapıldı.

Batuhan Gülşah
Putin’in ayetle konuşması Yunan’ı öfkelendirdi

Türkiye, dünya siyasetine yön vermeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ankara’da önceki gün Suriye konulu Üçlü Zirve düzenlemişti. Putin, Yemen’de Suudi Krallığı öncülüğündeki Koalisyon Güçleri ve İran destekli Husiler arasındaki savaşın sona ermesi gerektiğini vurguladı. Putin’in Âl-i İmrân Suresi’nin 103’üncü ayetini hatırlatarak “Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirine düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz” okuması, Rusya gibi Ortodoks Hıristiyan inanışa Yunanistan’da öfke patlamasına sebep oldu.

“Ortodoks ağabey!”

Geçmişte bazı papazların “Ruslar, İstanbul’u Türkler’in elinden alıp bize verecek” kehanetiyle yatıp kalkan Yunan sağı, Putin’in Kur’an okuması gelişmesine öfke kustu. “Putin’den garip hareket” ve “Ortodoks ağabey Putin, Kur’an’a sarıldı” gibi tepkili başlıklar atıldı. Sosyal medyada yapılan yorumlarda ise Yunan milliyetçiler, Rusya tarafından ihanete uğradıklarını ifade etti.

İstanbul hayali suya düştü

İstanbul’u Müslüman Türkler’in elinden kurtaracağı düşünülen Rusya’nın liderinin Kur’an okumasının “İstanbul umutlarını boşa çıkardığı” yorumunu yapanlar dahi oldu. Öte yandan PKK/YPG’yi geleneksel olarak “Kürtler” diye lanse eden Yunan medyası, toplantıda Suriye için alınan kararların “Kürtler” tarafından büyük öfkeyle karşılandığını yazdı. Böylece Yunan medyasının Kürt halkını terör örgütleriyle özdeşleştirme siyaseti sürdürülmüş oldu.