Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

PYD, Asurilere ve Ezidilere ve diğer gruplara baskı uyguluyor

PYD, Asurilere ve Ezidilere ve diğer gruplara baskı uyguluyor

İsveç Asuri Federasyonu Başkanı Afram Yakub, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin kontrolündeki bölgelerde yaşayan Asurilere yönelik baskı ve saldırılarını artırdığını ifade etti.
Yakub, örgütün bölgedeki halkları sindirmeye çalıştığına dikkati çekerek, “PYD, DAEŞ’i bahane ediyor. PYD, aslında bölgeyi ele geçirmeye çalışıyor” dedi.
Yakub, PKK/PYD’nin Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde yaşayan Asurilere yönelik uygulamalarını değerlendirdi.
12 Ocak’ta PKK/PYD’nin Asurilere yönelik saldırısında bir Asuri’nin hayatını kaybettiğini, birinin de de yaralandığını hatırlatan Yakub, “O saldırıdan beri bölgede halk çok korkuyor. Endişeli ve öfkeli. PYD, Kamışlı’da Asurilere baskı yaparak, kendilerini savunmalarını engellemek istiyor” dedi.
Yakub, dün İsveç hükümetinden bazı yetkililerle bir araya geldiklerini ve “PYD’nin kendini yanlış tanıttığını” anlattıklarını söyledi.
PKK/PYD’nin kendini dünyaya “demokratik, insan haklarına saygılı” olarak tanıttığını belirten Federasyon Başkanı Afram Yakub, “PYD, Asurileri, Ezidileri, bölgedeki diğer grupları baskı altına alıyor. Uluslararası Af Örgütü’nün ‘PYD, Suriye’de savaş suçu işliyor’ raporunu hatırlattık’’ ifadelerini kullandı.
Yakub, PKK/PYD’nin kontrolüne aldığı bölgelerde nüfus yapısını değiştirdiğine değinerek, “Bütün dünya PYD’yi DAEŞ ile mücadelede kurtarıcı olarak görüyor. PYD, DAEŞ’i bahane ediyor. PYD, aslında bölgeyi ele geçirmeye çalışıyor” dedi.
Yakub, 17 Ocak’ta PKK/PYD’nin Asurilere yönelik uygulamalarının İsveç’te yaşayan Asuriler tarafından Stockholm’ün Sergel Meydanı’nda protesto edildiğini hatırlattı. Ayrıca devlet televizyonu SVT’nin 30 Aralık 2015’te Kamışlı’da onlarca Asuri’nin hayatını kaybettiği intihar saldırısı haberini verirken Asuriler için “Kürt Hıristiyan” ifadesini kullandığını hatırlatan Yakub, bu durumu protesto etmek için SVT önünde de gösteri düzenlendiklerini anlattı.
Uluslararası Af Örgütü, 13 Ekim’deki raporunda PKK/PYD’nin ülkenin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirdiğini, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğini bildirmişti
Suriye’deki Süryani ve Ermeni toplumunun kuruluşları, 6 Kasım 2015’te PKK/PYD’nin Haseke’de özel mülkleri gasp etmesini ortak bildiriyle protesto etmişti.
Yurt dışında “Asuriler” olarak anılan topluluk, Türkiye’de “Süryaniler” şeklinde biliniyor.

Etiketler