Son Dakika

"PYD, Kürtleri 'işgalci' konumuna düşürecek"

ABD'nin kurmayı planladığı terör ordusunun Suriye'de Arap ve Kürt kökenli halkın arasına fitne sokacağına vurgu yapan ENKS Sorumlusu Bıro, terör örgütü PKK/PYD'nin Kürtleri işgalci konumuna düşüreceğinin altını çizdi.

"PYD, Kürtleri 'işgalci' konumuna düşürecek"

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dışilişkiler Sorumlusu İbrahim Bıro, ABD yönetiminin terör örgütü PKK/PYD ile kurmayı planladığı terör ordusunun Suriye'deki Kürtler ve Araplar arasında fitne çıkarıp Kürtleri işgalci statüsüne getireceğinin altını çizdi.

ABD'nin terör ordusu hayalinin bölgeyi topyekün tehdit altına alacağını dile getiren Bıro, şunları kaydetti:

"Kürtler işgalci durumuna düşecek"

"ABD'nin YPG/PKK denetimindeki SDG'den 30 bin kişilik sınır birlikleri kurma planı, oradaki Arap ve Kürtler arasında bir kinin oluşmasına yol açıp başka bir çatışmanın fitilini ateşleyebilir. Fırat Nehri'nin etrafında hiç Kürt yok. Böylesi bir sınır birlikleri planı, Suriye'deki etnik unsurlar arasında fitne çıkaracaktır. PYD, bu planla Kürtleri işgalci konumuna düşürecek. Köklü bir siyasi değişime gitmemeleri halinde Suriye'deki Kürtlerin geleceği karartılacaktır."

"ABD'yi uyarmıştık"

"ABD, PYD'nin Rusya ve İran ile yakınlaşmasını istemediğini bize bildirmişti. O dönem ABD'ye PYD'nin PKK uzantısı olduğunu, öyle kolay bir şekilde ayrışmalarının mümkün olmadığını söyledik ancak ABD, PYD'nin PKK'dan farklı olduğu propagandasını yapmaya başladı. Şu anda meydana gelen de ABD'nin iddia ettiğinin tam aksi yönünde. Son gelişmeler, Suriye'deki Kürt bölgelerine hizmet etmeyecektir."

30 bin kişilik terör ordusu

ABD öncülüğündeki sözde terör örgütü DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Suriye’de SDG ismini kullanan PKK/PYD'li teröristlerden oluşan 30 bin kişilik bir terör ordusu kuracaklarını açıklamıştı. 

Yorumlar