Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Ramadi’den sonraki hedef Felluce’

‘Ramadi’den sonraki hedef Felluce’

Irak güvenlik güçlerinin, Enbar’ın kuzey ve doğu cephelerinde bulunan, Ramadi ile Felluce’yi birbirine bağlayan Ceziretü’l Halidiyye, ona bağlı Elbu-İsa, El-Sile ve El-Hamidiye bölgelerini DAEŞ’ten temizleyerek örgüt için stratejik öneme sahip Felluce’yi geri alma hedefine doğru yöneldiği belirtiliyor.
Enbar Vilayet Meclisi Güvenlik Komitesi Üyesi Barakat Raci el-İsavi, yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçlerinin Ramadi’den sonraki hedefi Felluce ve Hit’i geri almak. Bu güçler eğer Ceziretü’l Halidiyye’yi ele geçirir ve merkezi hükümet de bu konuda samimi davranırsa söz konusu bölgeler 10 ila 15 gün içinde kurtarılabilir” dedi.
Ramadi kent merkezinin Irak ordusu, terörle mücadele güçleri, Enbar yerel polisi ve aşiret güçlerince kontrol edildiğini söyleyen İsavi, Enbar vilayetinin tamamen geri alınmasından sonra Ramadi’nin, bölge sakinlerinden oluşan aşiret güçleri tarafından kontrol edileceğini dile getirdi.
İsavi, yaşanan çatışmalar ve DAEŞ’in ardında bıraktığı yıkım sonucu çoğu kamu binası ve yerleşim yerinin kullanılamaz hale geldiğini, Ramadi’nin adeta hayalet kente dönüştüğünü ifade etti. Ramadi’deki operasyonlar sırasında terör örgütü DAEŞ’in canlı kalkan olarak kullandığı ve kenti terk etmelerine izin vermediği sivillerin, Habbaniye bölgesine nakledildiğini aktaran İsavi, yaralı ve durumu ağır olanların da tedavi altına alındığını söyledi.
Enbarlı Arap Aşiretleri Sözcüsü Şeyh Sabah el-Humud da Ramadi’den sonraki hedefin Felluce olması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:
“Ramadi’den sonra hedef Felluce olmalı. Fakat bundan önce Felluce ile Ramadi arasındaki Sufiyye, Elbubali, Elbuisa, Sola ve Filahat bölgesini militanlardan temizlemek gerekiyor. Böylece Felluce, batı ve güneybatıdan rahatça abluka altına alınıp kurtarılır.”
Şeyh Humud, Felluce’ye giden tüm yolların kesilmesi halinde, terör örgütü DAEŞ militanlarının, Irak güçleri bölgeye girmeden bile kaçabileceğini savundu.

Etiketler