Son Dakika

"Rejim karşıtı gösteriler sonlandırıldı"

İran Devrim Muhafızları Komutanı Caferi, ekonomik sebeplerle geçtiğimiz hafta Perşembe günü başlayan gösterilerin sonlandırıldığını öne sürdü.

"Rejim karşıtı gösteriler sonlandırıldı"

İran devlet televizyonuna konuşan Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, geçtiğimiz hafta Perşembe günü ekonomik sebeplerle başlayan, fakat "rejim karşıtı" protestolara dönüşen gösterilere ilişkin, "Bugün fitnenin sona erdiği gündür." ifadesini kullandı.

ABD’nin duasına “Âmin” denir mi?

"Cuma günü ve sonrası gösteriler fitne merkezli olmaya başladı"

Ekonomik sebeplerle geçen hafta perşembe günü başlayan eylemlerin, cuma günü ve sonrasında rejim karşıtlığına dönüştüğünü vurgulayan Caferi, "Cuma günü ve sonrası gösteriler fitne merkezli olmaya başladı. Bunlara katılan devrim karşıtları ve münafıklar gözaltına alındı." dedi.

ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ı işaret etti

Caferi, bir hafta süren ve 24 kişinin öldüğü olaylardan ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu.

İran yönetiminin çağrısıyla, rejim yanlıları bugün Ahvaz, Abadan, Gorgan, İylam, Erak, Hurrem Abad, Kirmanşah, Buşehr gibi kentlerde "rejime destek" mitingi düzenlemişti.

Gösteriler nasıl başlamıştı?

İran'daki olaylar, 28 Aralık'ta Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran, Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Şiraz, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı.

Ülke genelindeki olaylarda şu ana kadar en az 24 kişinin öldüğü, binden fazla göstericinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bozdağ: İran halkı tuzaklara karşı dikkatli olmalı

Yorumlar