Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Rejime desteğini çekmedikçe Rusya ile görüşmeyeceğiz’

‘Rejime desteğini çekmedikçe Rusya ile görüşmeyeceğiz’

Gazze Birliği Komutanı Yüzbaşı Cemil es-Salih, Esed/Hamaney güçlerinin Hama kırsalındaki planlarının başarısız olduğunu belirterek, Rusların Suriye’ye müdahalesinin, devrimci grupların birliğini pekiştirdiğini ve “işgal karşısında mücadele” fikriyle savaşılmaya başlandığını ifade etti.
Rusya’nın “saldırgan ve işgalci bir devlet” olduğunu söyleyen Yüzbaşı Salih, “Rus savaş uçakları rejim güçleri gibi Suriye halkını bombalıyor. Savaş meydanında diyalog ancak savaş ile olur. Rusya ile görüşmeler, Suriye’deki işgaline son verip rejimi desteklemekten vazgeçmesine bağlı” dedi.
Hür Ordu çatısı altındaki gruplardan Ceyşu’n-Nasr Komutanı Muhammed el-Mansur da Rus kuvvetlerinin, Suriye’ye müdahalesinin ilk aşamalarında konuşlandığı Lazkiye kırsalındaki Hamim Askeri Havaalanı’ndan Hür Ordu’ya bağlı karargahlara bombalı saldırı düzenlediğini, Esed/Hamaney güçlerinin ise Hama kırsalının Atşan beldesinden Sehlul Gab’a kadar uzanan bölgede daha önce görülmemiş yoğunlukta askeri birliklerin yer aldığı yeni bir cephe açtığını ifade etti.
“Rejim güçlerinin Hama kırsalındaki ilk saldırıların ardından Hür Ordu’nun ortak operasyon birimi kurduğu ve saldırılar karşısında toparlandığını dile getiren Mansur, “Hama’ya bağlı Kefr Nabude beldesi, bir süre önce Hür Ordu birlikleri tarafından kontrol altına alındı ve rejim güçlerine karşı müdafaadan, saldırı konumuna geçildi” diye konuştu.
Mansur, “Suriye Halkı Dostları”nın sağladığı askeri desteğin sahadaki dengelerin değişmesine katkısı olduğunu belirterek, donör ülkelerden uçaksavar istedikleri aktardı.
Temel hedeflerinin Esed/Hamaney rejiminin düşürülmesi ve halka uygulanan baskılara son verilmesi olduğunu ifade eden Mansur, bu hedefe ister siyasi çözüm ister güç kullanarak ulaşılacağını kaydetti.
Hür Ordu çatısı altındaki Sakur el-Cebel Tugayları Komutanı Yüzbaşı Ahmed Ebu’l Leys, Hama kırsalı ve sahil kesiminde Rus savaş uçaklarının saldırılarına karşı mücadelede Hür Ordu birliklerinin büyük rol oynadığını vurgulayarak, “Hür Ordu birlikleri bölgede diğer devrimci gruplarla koordineli şekilde Suriye’nin farklı bölgelerinde rejim güçlerine karşı operasyonlar düzenledi” ifadesini kullandı.
Ebu’l-Leys, ülkedeki krize çözüm bulunmasına ilişkin olarak da, “Beşşar Esed, genel kurmayları ve Suriye halkının öldürülmesinde parmağı olanların gitmesini kapsamayan hiçbir siyasi çözüm kabul edilemez. Hür Ordu, böyle bir çözümü hiçbir şart altında kabul etmeyecek” diye konuştu.

Etiketler