Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rum Kesimi’nin tek silahı Türkiye’yi Batı’ya şikâyet

Rum Savunma Bakanı Angelidis, Ankara’yı İtalyanlar’a şikâyet etti. Roma ziyaretinin ana konusu olarak bunu seçerek Türkiye’yi bölgede kötülemekten başka ellerinde bir seçenek kalmadığını göstermiş oldu.

Rum Kesimi’nin tek silahı Türkiye’yi Batı’ya şikâyet

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah

Yunanistan ve Güney Kıbrıs; gerçeklerden uzak, tek taraflı, oldu-bittiyi ilke edinen siyasetinde diretmeyi sürdürüyor. Bölgede Türkiye ve KKTC yokmuş gibi hareket eden bu iki ülke, tek çare olarak Ankara’yı Batı’ya şikâyet edip yardım isteme ve bölgedeki çeşitli ülkelere

Türk karşıtı işbirliğine gitme olarak görüyor. Bunun son örneği bugün Rum Kesimi Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in İtalya ziyaretinde yaşandı.

KLASİK TEZLER GÜNDEMDE

İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini ile görüşmesinde ana konu olarak Türkiye’yi seçen Angelidis, “Münhasır ekonomik alanımızı ihlal ediyorlar. 7’nci parselde yaptıkları sondaj çalışmaları tamamen yasadışı. Egemenliğimizin ihlali söz konusu” diye konuştu.

Angelidis, “Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Alanı” diye tanımladığı, Türkiye tarafından tanınmayan bölge içinde Güney Kıbrıs olarak İtalyan enerji şirketleriyle de çalıştıklarını, dolayısıyla Ankara’nın İtalya’yı da hedef aldığını öne sürdü. Türkiye’yi her fırsatta bölgede canavar gibi göstermeye çalışan Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın bu siyaseti reel durumla pek de örtüştüğü söylenemez. Zira İtalya, Türkiye ve Rusya ile geçtiğimiz günlerde Libya meselesinde ortak çalışma kararı aldı.

İTALYANLAR CİDDİYE ALMIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile işbirliği yapmayı seçen İtalyanların, Yunan-Rum kanadının “Türkiye karşısında bize yardım edin” talebini pek ciddiye almadığı aşikâr.

KAMUOYUNDA YANLIŞ İNTİBA

Yunanistan ve Rum medyasında ise İtalya’nın Türkiye-Rusya işbirliği anlaşması haberlerine hiçbir şekilde yer verilmemesi dikkat çekti. Bununla birlikte Roma’dan Türkiye karşıtı çıkan her ses ve açıklama ana manşetlere konu olurken, basının bu taraflı tutumu yüzünden Yunan ve Rum kamuoyu, İtalya’nın kendileri gibi Türk düşmanı bir ülke olduğunu zanneder hale geldi. Bölgenin hareketli yapısı göz önüne alındığında, kendi ürettikleri suni gerçekliğe inanan Yunan-Rum kamuoyu daha pek çok kez hayal kırıklığına uğrayacak gibi duruyor.

Yine Türkiye’ye çattı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, gelenek haline dönüşen Türkiye karşıtı demeçlerine bir yenisini ekledi.

Ülkenin Kozani kentinde düzenlenen bir törende konuşan Pavlopulos, “Türkiye’nin egemenlik haklarımıza saldırı girişimleri hiçbir zaman tarafımızca kabul görmeyecek. Uluslararası hukuku hiçe sayan, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Güney Kıbrıs) egemenlik haklarını ihlal eden, Ege’de savaşı körükleyen bir ülke olarak Türkiye’nin bu tutumları bize geri adım attıramaz” diye konuştu