Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Rus ajana 18 ay hapis

Rus ajana 18 ay hapis

ABD’de federal mahkeme, Maria Butina isimli Rus ajanı kadını 18 ay hapse mahkum etti. 

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, başkent Washington’daki federal yargıç, geçen temmuz ayında Rusya için ajanlık yaptığı suçlamasıyla gözaltına alınan  30 yaşındaki Butina hakkında kararını açıkladı.

Hakim, Butina’nın 18 ay hapse mahkum edilmesine hükmetti. 

Butina’nın 9 aydır hapiste olmasını göz önünde bulunduran mahkeme, ajanın 9 ay daha hapiste kalacağını bildirdi. 

Rusya adına çalışan ajan Maria Butina 2018 Temmuz’da gözaltına alınmıştı.


ARALIK AYINDA SUÇUNU İTİRAF ETMİŞTİ 

Temmuz ayında gözaltına alınan Butina, aralık ayında hakkındaki suçlamaları kabul ederek, savcılıkla iş birliği yaptıktan sonra Washington DC Federal Bölge Mahkemesinde hakim karşısına çıkarıldı.

NRA’YA SIZMAYA ÇALIŞTI

Duruşmada suçunu itiraf eden Butina, mahkemeye verdiği ifadesinde, Rus hükümeti adına Amerikalı siyasiler hakkında istihbarat toplamak üzere, bireysel silahlanmanın kısıtlanmasına karşı tutumuyla ülke kamuoyunda tartışmalara yol açan Ulusal Tüfek Derneği (NRA) gibi kuruluşlara sızmaya çalıştığını anlatmıştı. 

AVUKATI ‘ÖĞRENCİ’ OLDUĞUNU SAVUNMUŞTU

Savcılık, Butina’nın ABD Hazine Bakanlığınca yaptırım listesine alınmış ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkili eski bir Rus milletvekili tarafından yönlendirildiğini savunurken, Butina’nın avukatı ise müvekkilinin ABD’ye öğrenci olarak geldiğini ve Amerikan siyasetine, ABD-Rusya ilişkilerine meraklı olduğunu ifade etmişti. 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri