Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rus idaresi ile Esed/Hamaney güçleri Türkmenleri kuşatıyor

Rus idaresi ile Esed/Hamaney güçleri Türkmenleri kuşatıyor

Suriye’de Esed/Hamaney rejim güçleri, Rus savaş uçaklarının desteğiyle, Türkmendağı’ndan sonra bölgenin güneybatısında devrimci grupların kontrolündeki Salma tepesi ve çevresini hedef alıyor.
Esed/Hamaney rejiminin amacı, Türkmendağı’nı topyekün kuşatmaya almak ve devrimcilerin elindeki İdlib’i tehdit etmek.

ESED/HAMANEY, RUS DESTEĞİYLE İLERLİYOR

Suriye’nin Türkiye sınırındaki Lazkiye vilayetinde, Hatay’ın Yayladağı ilçesinin karşısında kalan, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesi, geçen Kasım ayından bu yana Esed/Hamaney rejim güçlerinin hedefindeydi.
Rus savaş uçaklarının desteğiyle kara operasyonu başlatan Esed/Hamaney rejim güçleri, bölgedeki birçok stratejik noktayı ele geçirmişti.
Esed/Hamaney rejimi halihazırda, Türkmen birliklerinin batı sahil kesimi ile kuzey hattındaki son nokta olan Acısu Kavşağı, güneyindeki 45 Tepesi, Türkiye’ye 5 kilometre mesafedeki Kızıldağ, bölgenin güney hattındaki Gimam ve Zuveyk köyünü kontrol ediyor.
Son olarak geçen hafta, Zuveyk’in kuzeyindeki Burc el-Kasab tepesi Esed/Hamaney rejiminin işgaline uğramıştı.
Esed/Hamaney güçleri Burc el-Kasab’dan ilerleyerek, Türkmendağı ile Cebel Ekrad (Kürt Dağı) arasındaki bağlantıyı kesme ve Türkmendağı’nı topyekün kuşatma altına alma amacıyla bölgedeki operasyonlarına devam ediyor. Burc el-Kasab’in güneydoğusunda, Esed/Hamaney rejiminin kontrolündeki Salma tepesi ve çevresi, rejimin yeni hedefi oldu. Rus savaş uçaklarının havadan, Esed/Hamaney rejiminin karadan saldırıları geçen Aralık ayı sonundan bu yana Salma bölgesinde yoğunlaştı.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, son beş günde Salma bölgesindeki devrimcilere 200 hava saldırısında 2 bin bomba atıldı. Salma bölgesi, devrimcilerin kontrolündeki İdlib vilayetinden, Esed’in kalesi olarak bilinen sahil şeridindeki Lazkiye’ye açılan kapı durumundaki Gab Ovası’na devrimcilerin düzenlediği saldırıları kesebilecek bir konumda bulunuyor.
Ayrıca Salma, batısındaki Cebel Nuba’la birlikte Lazkiye’den Cisr eş Şuğur’a, oradan da Halep’e uzanan otoyolunun güvenliğini sağlamak için kilit nokta. Salma bölgesi, yüksek rakımı nedeniyle kontrol eden tarafa ateş üstünlüğü de sağlıyor.

Salma’da çatışmalar HÂLÂ devam ediyor

Salma’nın Esed/Hamaney rejiminin eline geçmesi, rejimin Obin’e ve doğusundaki Cisr eş Şuğur’a ilerlemesini kolaylaştıracak. Cisr Eş Şuğur, Gab ovasının kuzeyinde, İdlib’i Lazkiye’ye bağlayan yolda stratejik bir geçiş bölgesi.
Halihazırda Salma ve Burc el-Kasab’da çatışmalar devam ediyor.

Etiketler