Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rus saldırılarında 152’si çocuk 583 kişi hayatını kaybetti

Rus saldırılarında 152'si çocuk 583 kişi hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), Rusya’nın, Suriye’de 30 Eylül-1Kasım arasında düzenlediği saldırıların, 152’si çocuk, 60’ı kadın olmak üzere toplam 583 kişinin ölümüne neden olduğunu açıkladı.

SNHR tarafından yayımlanan raporda, Rusya’nın söz konusu tarih aralığında, Suriye’deki muhalif bölgelerine en az 111, terör örgütü DAEŞ kontrolündeki bölgelere ise sadece 27 hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

Rus saldırılarında en az 16 okulun, 11 sağlık merkezinin, 10 caminin ve 8 üretim atölyesinin yanı sıra kalabalık bölgeler ve rejime karşı savaşan muhaliflere ait noktaların hedef alındığı ifade edilen raporda, bu saldırılarda 152’si çocuk, 60’ı kadın olmak üzere toplam 583 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Rusya’nın, 27 Ekim ile 1 Kasım arasındaki süreçte başta Halep, İdlib, Humus ve Hama’daki muhalif bölgelerine en az 81 saldırı düzenlediği aktarılan raporda, Rusya’nın 2139 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararını ihlal ettiği, orantısız güç kullandığı ve savaş suçu işlediği savunuldu.

Raporda son olarak Suriye halkının rejimin ve ona destek olan radikal grupların vahşi saldırılarına karşı korunması ve her gün varil bombaları yağdıran uçaklara karşı uçuş yasağı getirilmesi çağrısı yapıldı.

Etiketler