Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rusya, ABD’nin Venezuela’daki amacını açıkladı

Rusya, ABD’nin Venezuela’daki amacını açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya resmi haber kanalı Rossia-24’e, Venezuela’daki darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ASKERİ DARBE SİNYALİ

Venezuela’daki darbe girişimine yönelik bir soruya yanıt veren ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, “Bu konuda topyekûn bir hükümet yaklaşımı ile çalışıyoruz ve tüm seçenekler masada denildiğinde gerçekten de masada. Ancak biz mümkün olduğunca diplomatik ve ekonomik olarak baskı uygulama üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

ABD’nin Venezuela üzerindeki politikasını değerlendiren Mariya Zaharova, “Bu kesinlikle yumuşak bir güç değil. Bu agresif bir söylem, doğrudan korkutma, şantaj ve tehdit.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarihinin en ciddi siyasi krizini yaşayan ve dün muhalefetin başarısız askeri darbe girişimine sahne olan Venezuela’da hükümet yanlıları, hükümete destek gösterisi düzenliyor.

Zaharova, ABD’nin eylemleri yüzünden Venezuela’daki yaşamın kötüleştiğini vurgulayarak, “ABD’nin amacı, Venezuela’da panik, korku, kaygı ve ihanet hissi yaratarak, ülke vatandaşlarının moralini bozmaktır.” ifadelerini kullandı.

VENEZUELA’DAKİ DARBE GİRİŞİMİ

Venezuela’da 23 Ocak’ta kendisini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, dün Twitter üzerinden yayımladığı 3 dakikalık videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Guaido, Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında, etrafında bir grup askerle çektiği videoyu da Twitter hesabından yayımlamıştı. Başkent Caracas’ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise yaptığı açıklamada, darbe girişimine karşı koyacaklarını vurgulayarak, “Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir.” ifadesini kullanmıştı.

ABD yönetimi ise Guaido ve taraftarlarının darbe girişimine tam destek veren açıklamalar yapmıştı.