Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“Rusya Batı Balkanlar’ı bloke ediyor”

Durim Abazi
“Rusya Batı Balkanlar’ı bloke ediyor”

Matthew Palmer, ABD’nin NATO ve Bosna-Hersek arasında çok yakın bir ortaklık ilişkisi içinde bulunduğunu söyledi. Saraybosna ziyareti kapsamında Palmer, ABD’nin Bosna Hersek Avro-Atlantik entegrasyonunu desteklediğini söyledi.

Ülkesi, NATO ile Bosna-Hersek arasında daha yakın ilişkiler kurulmasını desteklediğini aktaran Mathew Palmer, “Yıllık ulusal program Bosna’nin NATO ile ilişkilerini güçlendirmeyi mümkün kılacak. Ancak bu çalışmanın ABD değil B-H yetkilileri tarafından yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Palmer, bunun teknik bir mesele olduğunu ve NATO’ya katılma kararı olmadığını ifade ederek, “Bu, savunma ve güvenlik mekanizmalarını güçlendirmesi için NATO ve Bosna-Hersek arasındaki işbirliğini sağlar. Umarım Bosnalı liderler anlaşmaya varabilir ve ilk yıllık ulusal programını hazırlayabilirler. Bosnalı liderler federal makamların kurulması ve güçlendirilmesi konusunda da anlaşmaya varmalı. ABD, Bosna Hersek halklarının ortağı ve arkadaşı olacak.” şeklinde konuştu.

“Karadağ’da darbe girişimini finanse etmişti”

ABD diplomatı, ABD ve Rusya’nın Batı Balkanlar ve Bosna Hersek’te farklı hedefleri olduğunu hatırlatarak şu ifadelere yer verdi: “Amerikan siyasetinin Batı Balkanlar’daki temeli, Avrupa-Atlantik entegrasyonlarının desteğidir. Bu da NATO ve AB’ye üye olmak bütün ülkelere destek olmak. Ruslar’ın Balkanlar’da başka hedefleri var. Bölünmüş bölgeyi yüksek bir gerilim seviyesi ile görmek istiyorlar. 2016’daki Ruslar, Karadağ’da darbe girişimlerine zemin hazırladı. Rusya’nın Bosna Hersek’te başka bir şey istediğine dair bir kanıt yok.”

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri