Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan ‘Soğuk Savaş’ açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan ‘Soğuk Savaş’ açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, temaslarda bulunmak üzere geldiği Bişkek’teki Kırgız-Rus Slav Üniversitesinde (KRSU) gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNE GİRMEDİK”

ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilmesini “üzücü” olarak nitelendiren Lavrov, “Ancak yeni bir Soğuk Savaş’tan bahsetmeye gerek yok. Artık, ABD’nin tüm silah kontrol sistemlerini yok ettiği yeni bir döneme girdik.” diye konuştu.

Lavrov, ülkesinin yeni bir silahlanma yarışına girmeyi ise planlamadığını belirterek, ABD’ye göndermede bulundu. ABD’nin anlaşmadan çekilmesi nedeniyle oluşan tehditlere teknik ve askeri açıdan karşılık vereceklerini dile getiren Lavrov, “Alınacak bu önlemler Rusya Savunma Bakanlığının mevcut bütçesinden karşılanacak.” dedi.

“ABD, TALİBAN’LA YAPILAN GÖRÜŞMELERİ GİZLİ YÜRÜTMEK İSTİYOR”

ABD’yi, Taliban’la yapılan görüşmeleri de tümüyle kontrol altına almaya çalışmakla suçlayan Lavrov, Afganistan’da hükümetle Taliban arasındaki görüşmeleri herkes kaçınılmaz olarak görüyor. Ancak ABD, bu görüşmeleri diğer tüm ülkeleri karanlıkta bırakarak gizli bir şekilde yürütmeye çalışıyor. Bu tür tek taraflı girişimleri bencillik olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Rusya’nın Kırgızistan’ın güneyinde askeri hava üssü açıp açmayacağına yönelik soruya ise “Kırgızistan’dan bu konuda resmi bir talep almadık ve bu konu onların inisiyatifinde. Ancak Kırgız dostlarımızla her türlü güvenlik konusunu istişare etmeye hazırız.” yanıtını verdi.

PUTİN, ABD’Yİ INF’Yİ İHLAL ETMEKLE SUÇLAMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ABD’yi INF’yi ihlal etmekle suçlayarak, “Bizim de yanıtımız simetrik olacak. ABD anlaşmayı askıya aldığını duyurdu, biz de askıya alıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri