Son Dakika

Rusya komşu Gürcistan’ın bir bölgesini daha mı işgal ediyor…

‘Avrupa'nın unutulan savaşı’ olarak bilinen Güney Osetya işgalinin üzerinden 10 yıl geçmesinden sonra bu sefer Rusya Gürcü topraklarının bir başka bölgesine girdiği belirtiliyor.

Rusya komşu Gürcistan’ın bir bölgesini daha mı işgal ediyor…

Gürcistan’ın Şida Kartli bölgesinde bulanan tarihi ve kültürel özelikleri ile bilinen ve bölgede en eski kent olan Gori yakınlarına Rus askerleri girdi.

Diriliş Postası’nın Kafkasya Muhabiri Ceyhun Aşirov’un bölgeden aldığı bilgilere göre, Gori şehrinin Hurvaleti köyüne giren Rus askerleri bölgeyi ablukaya aldılar, Resmi yetkilileri ise kontrolün kendilerinde olduğunu ifade ediyor. Konuyla İlgili Gürcü medyası ve gazetecilerde Rusya’yı suçlayarak hükümetin tepkisizliğini ciddi olarak eleştiriyor. Belirtmek lazım gerekirki, 2008’de Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan ‘’Güney Osetya’’ savaşı sırasında da Rusya, Gori’deki askeri ve sivil alanlara hava saldırısı düzenledi ve tarihi kent önemli hasar gördü.

GÜNEY OSETYA VE ABHAZYA İŞGALİ

Hatırlatmak lazım ki, 2008’in Ağustos ayında Rusya’nın desteklediği ‘ayrılıkçı’’ güçler ile Gürcü Ordusu arasında çatışmalar başladı. Olaylara müdahele etmek için Tiflis yönetiminin Güney Osetya'nın ana şehri Tskhinvali'ye 7-8 Ağustos'ta başlattığı kara ve hava hareketine Rusya Osetyalılar'a yardım etme bahanesi ile ayrılıkçı güçlere destek verdi.

Zaman ilerledikçe, Rusya kontrolü ele geçirerek Gürcü birliklerini Güney Osetya'dan çıkardı hatta Tiflis sınırlarına kadar ilerledi. Rusya karşısında mağlup olan Gürcistan Abhazya ve Güney Osetya’yı kaybetti. Rusya ise uluslararası tepkilere rağmen Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanıdı. Gürcistan ise Rusya’yla tüm diplomatik ilişkilerini kesti ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) örgütünden ayrıldı.

Osetya Meselesinde Batı Rusya’ya Gerekli tepkiyi veremedi, Londra merkezli düşünce kuruluşu (Chatham House) üyelerinden Güney Kafkasya uzmanı George Mchedlishvili'ye yazdığı raporda, Batı ülkelerinin, Güney Osetya savaşı'na gerekli tepkiyi vermeyerek Rusya'ya Kırım'ı ilhak etme hususunda cesaret verdiğini belirtti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.