Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rusya, Suriye’de 100 günde 135 çocuk öldürdü

Rusya, Suriye’de 100  günde 135 çocuk öldürdü

Suriye’deki iç savaşın beşinci yılında açık bir şekilde müdahil olan Rusya’nın yüz günlük saldırılarında 135 çocuğun hayatını kaybettiği öğrenildi.
Moskova’nın ‘DAEŞ ile mücadele’ gerekçesiyle 30 Eylül 2015’te Suriye’de başladığı hava saldırıları 100’üncü gününü tamamladı. Suriyeli muhaliflerin çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), bu 100 gün içinde Rus saldırılarında 135’i çocuk, 115’i kadın 1730 Suriyelinin öldüğünü açıkladı.
SMDK’nın açıklamasına göre, Rus saldırılarında 29 hastane ve sağlık merkezi de hedef alındı, onlarca okul, ibadet yeri ve altı yapı tesisi hasar gördü. SMDK’ya göre, saldırılarda uluslararası kanunun yasakladığı misket bombaları, fosfor ve vakum bombaları da kullanıldı. Rus uçakları, bu 100 gün içinde Suriye’de toplam 12 bin hava saldırısı düzenledi.

HEDEFLERİN ÇOĞU MUHALİFLERİN

Açıklamaya göre, ‘DAEŞ ile savaşmak bahanesiyle’ Suriye’de sivillere karşı saldırılar düzenleyen Rusya’nın hedef aldığı mevzilerin yüzde 94’ü sivil ya da devrimcilere ait hedefler.
SMDK, Rusya’nın askeri operasyonlarının Lazkiye, Humus, Hama ve Halep’te 500 bin Suriyeliyi yerinden ettiğini de kaydetti.

ABD: “RUSYA MUHALİFLERİ HEDEF ALIYOR”

Öte yandan ABD öncülüğündeki koalisyonun DAEŞ’e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren de, Rus hava saldırılarının DAEŞ’den çok Beşşar Esed yönetimine karşı savaşan muhalifleri hedef almaya devam ettiğini söyledi.
Warren, Bağdat’tan telekonferans yoluyla Pentagon’daki gazeteciler için bilgilendirme toplantısı düzenledi. Rusya’nın Suriye’de yaptığı hava saldırıları hakkındaki bir soru üzerine Warren, “Ruslar yoğunluklu olarak Esed güçlerini desteklemek için hava saldırısı yapıyorlar” dedi.
Rusya’nın Suriye’nin batısında hava saldırıları yapmayı sürdürdüğünü belirten Warren, Rusların hava saldırılarının DAEŞ’den çok Beşşar Esed yönetimine karşı savaşan muhalifleri hedef aldığını dile getirdi. Çok nadir olmakla birlikte Rusya’nın DAEŞ’i de hedef aldığını belirten Warren, “Geçtiğimiz haftalarda Rakka’ya birkaç bomba atmışlardı” dedi.

RUSYA VE ESED ORTAKLIĞINDA TÜRKMENLERE SALDIRI

Diğer yandan Esed’a bağlı birlikler tarafından, Suriye’nin Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı’na yönelik dün kara harekatı başlatıldı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed’e bağlı birlikler, Rus jetlerinin desteğiyle Türkmen köylerine saldırı başlattı. Ordu birlikleri, yoğun top ve füze atışının kuzeydeki Murtlu, Dardağan ve Dereyurt bölgelerinde karadan da ilerliyor. Türkmenlerin karşılık verdiği bölgede, çatışmalar yaşanıyor.

Etiketler