Son Dakika

Rusya: Türkiye ABD'ye rağmen S-400'leri alacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, Türkiye’nin ABD’ye rağmen S-400 füze savunma sistemlerini satın alma planının devam ettiğini söyledi.

Rusya: Türkiye ABD'ye rağmen S-400'leri alacak

Rusya'dan, Türkiye'ye 2019'da ilk teslimatı yapılacak olan S-400 füze savunma sistemleri hakkında yeni bir açıklama geldi. 

ABD medyasında uzun zamandır gündemde olan "Türkiye Rus S-400 füze savunma sistemi için platform inşaatına başladı" haberleri üzerine Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, Türkiye’nin ABD’ye rağmen S-400 füze savunma sistemlerini satın alma planının devam ettiğini söyledi.

"TÜRKİYE S-400'LERİ 2019'DA ALACAK"

Türkiye'ye ilk S-400 teslimatının 2019'da yapılacağını anımsatan Borisov, Türkiye'nin ABD'ye rağmen S-400'leri satın alma planının devam ettiğini belirterek, "Türkiye tüm ekipmanı sözleşme yükümlülüklerimize uygun olarak zamanında alacaktır" dedi.

"RUSYA DOLAR KULLANIMINDAN VAZGEÇMELİ"

Başbakan Yardımcısı Borisov, Rusya'nın ABD dışındaki ülkelerle yaptığı askeri anlaşmalarda dolar kullanımından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, "Dolara ihtiyacımız yok. Rubleye ihtiyacımız var." dedi. Ruble'nin döviz kurundaki spekülatif dalgalanmalara rağmen istikrarlı bir para birimi olduğunu ifade eden Borisov, "Neden Irak veya Çin ile yaptığımız sözleşmeleri ABD doları ile yapmalıyız" diye konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN ABD'YE REST

Öte yandan, Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmada, ürkiye'ye F-35'leri teslim etmek için S-400 şartı koşan ABD'ye tepki göstermişti. Erdoğan, "F-35'ler verilir verilmez dünya tek ülkeden ibaret değil. Alternatifler var orası vermezse başka yerden temin eder veya üretiriz" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.