Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rusya’da isyan kapıda

Rusya’da isyan kapıda

24 Kasım’da Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmesinin ardındanmeyve-sebze ithalatının durdurulması, Rus turistlerin Türkiye’ye gitmemesi, vizesiz seyahatin askıya alınması gibi ayrıntıları içeren 6 maddelik ekonomik ambargo kararını 1 Ocak itibariyle uygulamaya başlayan Rusya’da işler çığırından çıkmaya başladı. Rus gazeteleri bir bir Putin’i hedef tahtasına koyarken, ülkedeki enflasyon sorunu, yüksek fiyatlar ve ekonomik daralma halkı isyan noktasına getirdi.

Gıda fiyatları uçtu

Ambargonun devreye girmesinden bu yana domates fiyatları yüzde 16, salatalık fiyatları yüzde 14 oranında yükseldi. Rus ekonomisi için bir başka problem kaynağı enflasyon ise Rusya İstatistik Kurumunun (Rosstat) açıkladığı verilere göre 2015’te 12,9 seviyesine yükseldi. Bu yıl enflasyonun yüzde 2 artış göstermesinin beklenildiği ifade edildi. Öte yandan Rus bankalar yüzde 8 artması beklenen perakende fiyatlarının Türkiye’ye yönelik kararlar sonrası yüzde 10 artacağını belirtti.

Evdeki hesap çarşıya uymadı

Yüksek petrol rezervine sahip olan Putin Rusya’sının Suriye’de Esed rejimi ve İran’ı destekleyerek petrol fiyatlarını artırma çabaları sonuçsuz kaldı. Rusya kurumlarının tahminlerine göre 50 dolar olması beklenen Brent Petrol varil fiyatları büyük düşüş yaşayarak dün itibariyle 33 dolara kadar geriledi. Verilere göre Rusya son 1.5 ayda 120 milyar dolar gelir kaybına uğradı. Diğer yandan uzmanlar petrol fiyatlarının 30 doların altına düşeceği yorumunda bulunurken, Rusya’da krizin daha da derinleşeceği ve Boris Yeltsin dönemindeki gibi ekonomik krizin yaşanma ihtimali ortaya çıktı.

Ruble paramparça

Rusya’nın para birimi Ruble Amerikan doları karşısında yüzde 40’a yakın değer kaybı yaşadı. Borsa’da ise yüzde 20’lere varan kayıp milyar dolarların buhar olmasına neden oldu. Ayrıca, Dünya Bankası da yayımladığı raporda, 2015’te yüzde 3,8 küçülen Rus ekonomisinin bu yıl da yüzde 0,7 küçüleceğini öngördü.

Yoksullukta tarihi rekor

Dünya Bankası ve Rus hükümetine bağlı araştırma merkezi RANHIGS’e göre, resmi yoksulluk oranının Rusya’da bu yıl son 11 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 16’ya çıkması bekleniyor. Ülke nüfusunun yakın gelecekte çoğunluğu emekliler ve öğrenciler olmak üzere, yüzde 30 – 50’sinin yoksulluk şartlarında yaşayabileceği uyarısı yapılıyor. Putin’e karşı ülke içinde büyüyen muhalefet seslerinin, ekonomik kayıplarla artması bekleniyor.

Türkiye’ye bağımlılar

Türkiye 25 milyar dolarlık ithalat hacmi ile Rusya’nın, Almanya’nın ardından en büyük alıcısı olarak göze çarpıyor. Türkiye ise Rusya’ya sadece 5 milyar dolarlık ihracat yapıyor. İki ülke arasındaki en önemli ekonomik ilişkilerden birisi de enerji. Doğalgazını Avrupa’ya pazarlamak isteyen Rusya, Türk Akımı Projesi’nin rafa kalkması ve Kuzey Akım 2 Projesi’ne gelen tepkiler sonrası zor duruma düştü. Avrupa’nın alternatif pazarı olmak isteyen Rusya’nın bir planı daha suya düştü.

Etiketler