Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Rusya’da Yeltsin dejavusu

Rusya’da Yeltsin dejavusu

Türkiye’ye yönelik olarak ambargo kararı alan, Suriye’de diktatör Esed rejimine destek vererek askeri harcamalarını artıran Rusya’da işler çığırından çıktı. Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz ambargo kararını 6 ay uzatması, petrol fiyatlarının 28 dolara kadar gerileyerek son 13 yılın en düşük sevilerinden işlem görmesi, enflasyonun yüzde 16 dolara dayanması, ruble ve borsalardaki tarihi düşüşler Rusya’da Putin’in yerini aldığı Boris Yeltsin dönemindeki 98 krizini gündeme getirdi. Rus halkının Putin’e tepkileri artmaya başladı.

IMF’ye muhtaç olmuşlardı

Rus halkı, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından en büyük bunalımı Boris Yeltsin’in Devlet Başkanlığı yaptığı dönemde yaşamıştı. 1997’de yaşanan Asya krizi ile birlikte petrol fiyatlarında meydana gelen büyük düşüş, Rusya’nın döviz girdisini azaltmıştı. Buna bağlı olarak ülkedeki enflasyon oranlarında yüzde 500’lere varan yükselişlerle karşılaşmış, binlerce fabrika kapanmış ve milyonlarca Rus vatandaş işsiz kalmıştı. Ayrıca, yaşanan kriz sonrası ülkede açlıktan hayatını kaybeden halk dünya kamuoyunda geniş yer bulmuştu. Bunun üzerine Uluslararası Para Fonu IMF, ekonomik krizle boğuşan Rusya için bir kurtarma paketi hazırlamış, Yeltsin Rusya’sı ise IMF’nin talebini önce reddetse de, kabul etmeye mecbur kalmıştı.

Petrol planı tutmadı

2015’te 56 dolar seviyelerinden işlem gören petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim kotasını düşürmemesi ve enerji geçiş güzergahlarındaki jeopolitik risklerin azalmasıyla dün 28 dolara kadar geriledi. Petrol fiyatlarının düşüşünden en çok etkilenen ise yıl başında Brent petrol varil fiyatlarının 50 dolar üzerinden satılacağını ön gören Rusya oldu.Rusya son 2 ayda 150 milyar dolara yakın kayıp yaşadı, Ortadoğu’da DAEŞ ile işbirliği belgelenen Putin’in petrol planı suya düştü. Öte yandan İran, önceki gün kaldırılan ambargo sonrası petrol üretim kotasını 500 bin varil artırdı. Bu gelişme sonrası uzmanlar, petrol fiyatlarının 20 doların altına gerileyebileceği tahmininde bulundu.

Ekonomi delik deşik

Rusya ekonomisi geçtiğimiz yılı yüzde 4.1 oranında küçülerek kapattı. Para birimleri içerisinde yılın kaybedeni Rus rublesi oldu. Ruble, yıl genelinde dolar karşısında yüzde 50’ye varan kayıplar yaşadı. Öte yandan Rus borsaları da, rublenin düşüşünden etkilendi. Yüzde 20’ye yakın değer kaybı yaşayan Rus Borsaları, ülke ekonomisinden milyarlarca doların buhar olmasına yol açtı.

Enerji projeleri askıda

500 milyar dolarlık ihracat hacmi bulunan Rusya’nın, en önemli gelir kaynağı ise sahip olduğu doğalgaz. Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi olan Rusya’nın dev projeleri askıya alınmaya başladı. Rusya’ya ilk kötü haber Türkiye ile ortak olduğu Türk Akımı Projesi’nden geldi. Pazardaki rakiplerini geride bırakmak isteyen Rusya projenin iptali ile büyük güç kaybetti. Diğer yandan, Çin’e gaz taşımak isteyen Rusya’nın 400 milyar dolar olduğu tahmin edilen boru hattı projesi de ekonomik sorunlar nedeniyle askıya alındı.

Yumuşamaya başladırlar

Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından ambargo kararı alan Rusya, ülkede faaliyet gösteren bir çok sektörün Türk ürünlerine bağımlı olması sonrası geri adım atmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz günlerde bazı Rus ve Türk firmaların yaptırımlardan muaf tutulmasına yönelik tasarı yayımlandı. Rusya7nın geri adım atmasında otomotiv ve tekstil sektöründeki üretim çalışmalarının durma noktasına gelmesi ve yüksek enflasyon etkili oldu. 

Sabri işbilen

Etiketler