Son Dakika

Rusya'dan ABD vatandaşları için ek yaptırımlar

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Amerikan vatandaşlarının Rusya'ya girişleri ile ilgili kısıtlama listesini genişleteceklerini açıkladı.
Rusya'dan ABD vatandaşları için ek yaptırımlar

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, başkent Moskova'da, ABD'nin, Surgut Bölge Soruşturma Komitesi çalışanlarını yaptırım listesine almasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. 

"Baskı içeren, başarısız siyaset..."

ABD'nin, kendi ülkelerine karşı baskı içeren ancak başarısız bir siyaset tarzını benimsemeyi sürdürdüğünü dile getiren Ryabkov, "Elbette, Amerikan vatandaşlarının ülkemize girişleri ile ilgili kısıtlama listesini genişleteceğiz. İki ülke arasında yaşanan sorunların tek sorumlusu ABD'dir" dedi.

Yehova Şahitleri yasaklanmıştı

ABD, Rusya'nın Surgut kentinde görev yapan bölge soruşturma komitesinin 2 çalışanını, Yehova Şahitleri'nin haklarını ihlal ettikleri ve onlara zulmettikleri gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

Rusya Yüksek Mahkemesi ise 2017'de, Adalet Bakanlığı'nın Yehova Şahitleri'nin yasaklanması için yaptığı başvuruyu değerlendirerek, grubu "aşırıcı bir organizasyon" olarak tanımlamış ve tasfiye edilerek ülke genelinde yasaklanmasına karar vermişti.

Kararda ayrıca Rusya'da Yehova Şahitleri'ne bağlı 395 topluluğun faaliyetlerine derhal son verilmesi ve mal varlıklarına el konulması istenilmişti.

Konu AİHM'e taşınmıştı

ABD, Rusya'nın söz konusu kararına tepki vererek, Yehova Şahitleri'nin faaliyetlerine getirilen yasağın kaldırılmasını istemişti.

Yehova Şahitleri de, karara itiraz ederek, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşımıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.