Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Rusya’dan INF açıklaması: 6 ay sonra çekiliyoruz

Rusya’dan INF açıklaması: 6 ay sonra çekiliyoruz

ABD geçtiğimiz günlerde, Soğuk Savaş Dönemi’nden beri nükleer silahların denetimini oluşturan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması‘ndan (INF) çekildiğini açıklamıştı. ABD’nin bu kararının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, INF’den çekilme kararı almıştı.

TARİH NETLEŞTİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta INF ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ABD’nin kararının ardından Rusya’nın da 6 ay içerisinde INF’den çekileceğini açıklayan Lavrov, “ABD’nin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması konusundaki tüm sözlü suçlamalarına karşı söyleyeceğimiz her şeyi söyledik. Devlet Başkanı Putin tavrımızı ortaya koydu: Aynı şekilde karşılık vereceğiz. ABD anlaşmayı durdurdu. Biz de aynısını yaptık. Dolayısıyla 6 aylık süre dolduğunda, ABD’nin anlaşmadan çekilmeye yönelik resmi notası sonuçları çerçevesinde, INF görevini yitirecek.” ifadelerini kullandı.

“FARKLI BİR ANLAŞMA MÜZAKERE EDEBİLİRİZ”

ABD ile INF hakkında bir müzakere olup olmayacağı hakkından da açıklama yapan Lavrov, “Bu anlamda ABD’li, Batılı ve NATO’dan partnerlerimize yönelik bulunduğumuz girişimlerde bir eksiklik sözkonusu değil. INF’den çekildik. Belki Çin ve diğer ülkelerin de katılacağı farklı bir anlaşma müzakere edebiliriz, belki de edemeyiz.” diye konuştu.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri