Son Dakika

Rusya’dan savaş mesajı: Felaket olur

Rusya,eski müttefiklerinin NATO ile yaptığı işbirliğinden rahatsızlığını her geçen gün üst perdeden dillendirmeye davam ediyor ve NATO'nun askeri harcamalarını artırmasını eleştiriyor.
Rusya’dan savaş mesajı: Felaket olur

Rusya’nı yarı resmi Devlet Haber ajansı RİA’ya konuşan Rus Dışişleri Bakan yardımcısı Aleksandr Gruşko, NATO’nun askeri harcamalarının 2018’de bir trilyon arttığını bildirdi.

Gruşko,Rusya’nın savunma harcamalarının NATO’nun harcamalarından 22 kat az olduğunu bunun ise ciddi tehlike arz ettiğini belirtti.

Gruşko,ABD’nin müttefiklerine Amerika silahlarını almaları için baskı yaptığını da bildirerek Şunları söyledi: ’Rusya ile NATO’nun askeri olarak karşı karşıya geleceğini umut etmiyorum, eğer bu gerçekleşirse bütün insanlık için felaket olur, dolaysıyla bu durumu  Washington ve Brüksel de iyi anlaması lazım.’’

 Belirtmek lazım ki, 18-29 Mart tarihlerinde başkent Tiflis yakınlarındaki Krtsanisi Askeri Üssü'nde bulunan NATO-Gürcistan Eğitim Merkezinde NATO-Gürcistan ortak eğitim ve tatbikatının düzenlemesinden Rusya tepki vererek kendisinin de Hazar da askeri tatbikat yapacağını açıklamıştı.

Öte yandan Rusya uzun zamandır ‘’Varşova Paktı’’ ülkelerinin Moskova’dan koparak NATO’ya entegre olmalarından ciddi  manada rahatsız olduğu da açıkça gözlemleniyor.

VARAŞOVA PAKTI NEDİR?

İkinci Dünya Savaşının ardından 14 Mayıs 1955’te Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden, Arnavutluk, Romanya, Çekoslovakya, Sovyetler Birliği, Macaristan ve Polonya  askeri birlik ve dostluk anlaşması olan Varşova Paktı’nı imzaladılar. Almanya’ya yakın olan tüm devletlerin saldırılarına ve bu saldırılara destek verecek olan NATO’ya karşı oluşturulan Varaşova pakına birçok ülke katıldı.  

1990’da Sovyetler birliğinin dağılmasıyla Varşova paktına üye ülkelerin çoğu sosyalist rejimi bırakıp çok partili sisteme geçiş yaptılar. Ortaya çıkan bu karışıklıklar sebebiyle 1 Temmuz 1991’de Varşova paktı bitirildi. Rusya dışındaki diğer Varşova paktı üyeleri sırasıyla NATO üyesi olmaya başladı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.