Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Şam Cephesi lideri Ebu Amr:“Rusya Suriye’de işgalci güçtür ve mutlaka yenilecek”

Şam Cephesi lideri Ebu Amr:“Rusya Suriye’de işgalci  güçtür ve mutlaka yenilecek”

Şam Cephesi Esed güçleri, DAEŞ ve PKK olarak tanımlıyoruz dedikleri PYD ile çatışmalarıyla gündeme gelmeye başladı. Halep’in Kuzeyinde konuşlanmış Suriye’nin mutedil devrimci gruplardan olan Şam Cephesinin lideri Ebu Amr mevcut durum ve gelecek hakkında bilgiler verdi. 

FURKAN AZERİ
Şam Cephesi lideri Ebu Amr, Rusya’nın saldırılarından IŞİD ve PYD ile yaşanan çatışmalara kadar pek çok konuda Furkan Azeri’nin sorularını cevapladı.
Sanırım daha önce Türk medyasına röportaj vermediniz. Dolayısıyla Türkiye kamuoyu Şam Cephesi’ni yakından tanımıyor önce Şam Cephesi’ni tanıyabilir miyiz?
Şam Cephesi birçok gruptan oluşuyor. Bunlar; Tevhit Tugayı, Kuzey Fırtınası Bölüğü ve Özgür Suriyeliler Grubu olarak toparlanabilir. Şam Cephesi, devrimin başı sayılan 2012 yılından bu tarafa Halep’te var olan askeri yapılanmaların devamı niteliğinde.
Şam Cephesi, Halep’te  ilk devrim başladığı zamandan oluşmaya başladı. Biz  o dönemlerde Halep’te askeri operasyonlar yapan grupların devamıyız. Bu grupların en büyüğü ise 2013 senesinde şehit düşen Abdulkadir Salih’in lideri olduğu Tevhit Tugayı. Şu an Şam Cephesinin yaklaşık 7500 askeri vardır.
Şam Cephesi Halep’in hangi bölgelerinde faaliyet gösteriyor?
Bizim faaliyetimiz  Eski Halep’in önemli bölgelerinden; Bab-ı Antakya, Suveyga, Sebe Biharat, Halep kalesi çevresi, Büyük Emevi Camisi ve Bab el-Hediddir. Yeni
Halep’te ise Kerem Cebel ve Etrab bölgesinde varız. Bunun dışında Halep’in köylerinin neredeyse yarısında DAEŞ ile mücadele ettiğimiz geniş cephemiz 
var. Rejimle olan bölgede ise Kuzey Batı kesimde Hreytan, Heyan, Rityan, Azez, Tel Rıfat ve Mari bölgelerinde mücadelemiz sürüyor.
Şam Cephesinin Halep’te  Askeri faaliyetler dışında halka yönelik eğitim, sağlık, belediye hizmetleri gibi çalışmalarınız var mı? Toplumsal meselelerin çözümünde hareketiniz nasıl bir rol üstleniyor?
Biz bazı imkânsızlıklar nedeniyle sivil faaliyetlerde fazla bulunamıyoruz. Ancak bizim stratejimizde bazı sivil kuruluşlara yardım etmek var. Örneğin biz Halep İdare Meclisi’ne yardım ediyoruz ve onlarla birçok konuda yardımlaşıyoruz.
Şam Cephesinin Diğer gruplarla arası nasıl, aranızda bir koordinasyon var mı? 
Askeri olarak Halep’te savaşan tüm gruplarla yardımlaşıyoruz ve burada tek 
bir çatı altında çalışma amacıyla bir operasyon odamız var. Aynı zamanda bizim Suriye genelinde çalışan tüm büyük grup ve cemaatlerle askeri ve siyasi  ilişkilerimiz var.
Türkiye’de pek çok insanın gözü sınıra yakın olmasından ötürü Halep’in üzerinde. Şu an Halep’te son durum nedir?
Halep bugünlerde birçok taraftan saldırılara maruz kalıyor, Bombalanıyor. Bunların en başında Rus uçaklarının havadan koruması ile İranlı ve Nusayri birliklerinin karadan yaptığı saldırılar var. Mücahitler onları karadan püskürtmeyi başarıyor ve kendi saflarını birleştiriyorlar. Ancak Rusya’nın müdahil olmasından sonra Halep’i korumak için daha fazla siyasi ve askeri yardımlaşmak gerekiyor.
Biliyorsunuz, Rusya ve İran’ın rejime büyük desteği var Halep şehri de rejim için çok önemli ama Her şeye rağmen Halep’i koruyoruz. İnşallah bu şehri onlara teslim etmeyeceğiz.
Suriye’nin kuzeyinde Afrin, Halep’te Eşrefiye ve Şeyh Maksud mahalleleri, Ayn’ul Arap, Cizire gibi pek çok bölgede etkili olan PYD’ye bakışınız nasıl? 
Biz PYD’yi terör örgütü  PKK’nın bir uzantısı olarak görüyoruz. Bizim onlarla temelde ve özde hiçbir benzerliğimiz bulunmamaktadır. Ayrıca onlar Esed rejimine destek veriyorlar.
PYD ile bazı noktalarda sınırlarınız yakın PYD’nın şuan özellikle Halep ve çevresinde gücü ne durumdadır?
PYD Halep’te fazla güçlü değil. Halep’te Afrin, Şeyh Maksud ve Eşrefiyye mahallesinin bir kısmına hâkimler.
PYD’nın kontrol altında tuttuğu bölgelerde halka baskı yaptığı söyleniyor bu konuda size şikâyetler geliyor mu?
Evet, PYD’nın hâkim olduğu bölgelerde Suriye halkına karşı bir baskı var. Bu baskı kontrol ettiği bölgelerde demografik değişiklikler, kendi görüşlerini dayatmak, Kürt gençlerinin zorla askere alma gibi konulardır. Mesela PYD Tel Abyad’ı ele geçirince  Halk tamamen oradan çıkarıldı, evlerine el konuldu. Arap ve Türkmenlere yeniden geri dönmeye izin verilmedi.
IŞİD ile savaştığınız hatta durum nedir? Mare’de son dönemde ciddi bir hareketlilik var.
Biz uzun zamandır DAEŞ ile en aktif şekilde mücadele ediyoruz özellikle Halep’in kuzeyinde. Biliyorsunuz DAEŞ Azez bölgesini kontrolü altına almak istiyordu. DAEŞ için sınırlara hâkim olmak önemlidir. Mare’de onların saldırıları her gün oluyor. Ama Allah’ın Lütfü ile bu saldırıların önünü savaşçılarımız kesiyor.
Mare bölgesinde IŞİD’in size karşı kimyasal silah kullandığını iddia etmiştiniz bu konuyu açar mısınız, bu konuda elinizde detaylı bilgi var mı?
DAEŞ Mari bölgesinde geçen aylarda dünya tarafından yasaklanan kimyasal Hardal gazı kullandı ve uzmanlarımız bunu tespit ettiler.
Muhaliflere bağlı hastanelerdeki yaralılardan elde edilen bulgular ve uzman Albay Zahir Sakit’in araştırması da bu suçun işlendiğini ispatladı.
Rusya’nın son günlerde düzenlediği hava saldırılarını nasıl yorumluyorsunuz? Sizce Rusya Suriye’de başarılı olabilecek mi?
Rusya DAEŞ mücadele perdesi altında sivil insanları öldürüyor, Esed rejimin bekası için her türlü hukuksuzluğu yapıyor. Biz Rusya’nın Suriye’ye girmesini bir işgal olarak görüyoruz. Bunu da biliyoruz ki işgal güçleri hiçbir zaman hedefine ulaşamıyor sonunda halk galip geliyor. Şam Cephesi olarak Rusya’nın Suriye’ye girmesi hakkında geniş ve kapsamlı bir bildiri yayınlamıştık. Bu bildiriyi Suriye devrimine iştirak eden birçok grup imzalamıştır.
Gelinen noktada, Suriye devriminin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Biz geleceğin Suriye’sini kendi kanunları ve kuralları olan özgür ve adaletli bir ülke olarak görüyoruz. Bu kanunlarda İslam fıkhı esas olacak. Bu kanunlar insanların haklarına saygı gösteren ve devletin vatandaşını koruduğu bir devlet 
düzenini esas alacak. Bu kanunlar içerisinde özgürlük, adalet, barış ve karşılıklı saygının hakim olduğu bir Suriye hayal ediyoruz.
Zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz Son olarak Türk halkına ne mesaj vermek istersiniz?
Türkiye halkına ve devletine diyoruz ki, Allah size hayırlı mükâfatınızı versin. Siz bu zalim rejim tarafından zulüm ve işkencelere maruz kalan halkımızın yanında durdunuz. Aynı zamanda Suriye devriminde oynadığınız olumlu rolünüzden ötürü size teşekkür ediyoruz. Türkiye için daha fazla gelişme ve istikrar temenni ediyoruz.

Etiketler