Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Samir Hafez: Katliam yaşanmasından korkuyoruz

Samir Hafez: Katliam yaşanmasından korkuyoruz

Suriye Türkmen Kitlesi Başkanı Samir Hafez, Suriye rejim güçlerinin Rusya destekli Türkmen köylerine yönelik başlattığı kara harekatına ilişkin, “Buralarda katliam yaşanmasından korkuyoruz. Bu köyleri boşaltmazsak, yalnız Ruslar değil, Suriye rejimi güçleri, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah güçleri buraya girdiği zaman, halk evlerinde kaldıysa muhakkak burada büyük bir katliam seyredeceğiz” dedi.
Hafez, yaptığı açıklamada, Esed/Hamaney rejimine bağlı askerlerce Bayırbucak bölgesine yönelik hem karadan hem de havadan yoğun saldırı başlatıldığını söyledi. Rusya’nın da bu operasyonlara destek verdiğini ifada eden Hafez, “Rusya aslında Suriye rejimi için değil, bu bölgeye kendisi yerleşmek için saldırıları yapıyor. Rusya yarım yelpaze gibi Suriye’nin batısını elde etmek istiyor. Rusya, Suriye askerleri, İran Devrim Muhafızları, Hizbullah askerlerini karada kullanırken, operasyonların sonunda onlara hiçbir şey bırakmayarak, Türkmen ve Kürt dağları bölgesinden itibaren, içinde Lazkiye, Hama ve Humus’un bulunduğu bölgeyi elde etmek istiyor” diye konuştu.
Bayırbucak bölgesinde hiçbir zaman IŞAİD (Irak ve Şam Anti İslam Devleti) gibi örgütlerin yer bulamadığına dikkati çeken Hafez, şunları kaydetti: “Türkmen tugaylarının tek amaçları evlerini, köylerini ve namuslarını korumak. Hiçbir zaman saldırı amaçları olmadı. Kendilerini korumaya çalışıyorlar. Bayırbucak’ın bayırı gitti, bucağı kaldı. Yayladağ’dan hemen sonrası Bayır, bundan 20 kilometre sonra iç kısımlarda da Bucak başlar. Bayır kısmını daha önce kaybetmiştik. Resmi olmayan rakamlara göre buralarda yaklaşık 270 bin Türkmen nüfus var.”

Esed rejimi ve Rus güçlerinden Türkmen Dağı’na yoğun saldırı

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Rus hava saldırılarının Bayırbucak bölgesinde yoğunlaştığını belirterek, “Rus uçakları Türkmendağı’nın semalarından ayrılmadı” dedi.
Mustafa, yaptığı açıklamada, “Rusya, Suriye’de hava saldırılarına başladığında ilk operasyonu Türkmendağı’na yaptı. Son 1 haftadır zaten bombalıyor. Ancak dün çok aşırı şekilde bombaladı. Rus uçakları Türkmendağı’nın semalarından ayrılmadı” ifadesini kullandı.
“Bugün artık siyasi çözüm yolundayız” diyen Mustafa, rejimin ‘Ne kadar fazla alana sahip olursan, müzakere masasında o kadar güçlü olursun’ stratejisiyle hareket ettiğini, ancak Rus desteğine rağmen bölgede fazla ilerleme kaydedemediğini belirtti.
Mustafa, “Biz, karadan mücadelemizi veriyoruz. Yaralılarımız, şehitlerimiz var. Dün bölgedeki komutanlarımızla 06.00’dan 24.00’e kadar konuştum. Hiçbiri ‘Türkmendağı düşecek’ demedi. ‘Mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz’ dediler” şeklinde konuştu. Siyasi çözüm konusuna değinen Mustafa, “Halk savaş yorgunu ve çözümden yana. Elbette ki kendi halkını öldüren bir diktatörün çözümde yer almasını istemiyor. Suriye iç savaşı vekaleten bir savaş olduğuna göre, uluslararası güçlerin kozlarını paylaştığı bir savaş olduğuna göre, onların masada anlaşmaya gitmesi demek, çözümün yakın olması demektir” değerlendirmesinde bulundu.
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye’de Esed rejiminin, Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde sürdürdüğü kara harekatına ilişkin, “Bu saldırıların arkasında aslında Rusya var çünkü siyasi çözümden bahsediliyor, bu nedenle Esed ne kadar bölgeye hakim olursa masada o kadar güçlü olur, bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar” dedi.
Mustafa, yaptığı açıklamada, Türkmenlerin elindeki son kale olan Bayırbucak bölgesine Rusya’nın havadan, Esed birliklerinin ise karadan başlattığı saldırıların özellikle son 10 günde daha şiddetlendiğini ifade etti.

Etiketler