Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Şengal’i koruyacak yegane (beşeri) güç Peşmergedir”

“Şengal’i koruyacak yegane (beşeri) güç Peşmergedir”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Erbil’de düzenlenen Uluslararası Ziraat Ürünleri Fuarı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada Sincar’ın (Şengal) kurtarılması ve Türkiye’deki çözüm sürecine ilişkin açıklama yaptı.
Terör örgütü PKK ve Suriye’deki uzantısı YPG’nin Sincar’ın kurtarılmasına yönelik iddialarına değinen Dizayi, “Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’nin ifade ettiği gibi, Şengal’i Peşmerge güçleri özgürleştirmiştir. Şengal’i koruyacak yegane (beşeri) güç de Peşmergedir. Sayın Barzani da bunu açık bir şekilde dile getirmiştir” ifadelerini kullandı.
AK Parti hükümetinin geçmiş süreçlerde ortaya koyduğu başarıların devam etmesini temenni ettiklerini ve çözüm sürecinin devam etmesi yönünde bir iradenin sergilenmesini istediklerini belirten IKBY Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, yeni hükümetin Türkiye’nin Ortadoğu’daki konumunu ve IKBY ile ilişkilerini güçlendireceğini söyledi.
Terörün ve şiddetin uygun bir yol olmadığını yineleyen Dizayi, “Kürt sorununun çözülmesi için tek yol demokratik yol ve siyasettir” açıklamasında bulundu.

Etiketler