Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Sırpların yolu Kosova’dan geçiyor

Amerikanlı generalin James Corden Foggo Sırbistan’ın NATO üyesi olmak istediği sözlerini eleştiren ABD Kongre Üyesi Eliot Engel, Sırplar bir gün AB ve NATO’ya üye olabilir ancak Kosova’yı tanımadan bu yolun kapalı olduğunu söyledi.

Durim Abazi
Sırpların yolu Kosova’dan geçiyor

Diriliş Postası Muhabiri Durim Abazi/Balkanlar

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Avrupa Komutanı James Corden “Jamie” Foggo III, Aralık 2019’da Belgrad’da “Batı Avrupa Balkanlar” haber sitesine verdiği röportajda NATO ile işbirliğine karar vermenin Sırbistan’a bağlı olduğunu ifade etmişti.

ABD Komutanı Foggo, NATO ile Sırbistan arasındaki ilşikilerin düzeldiğini iddia ederek, “İşbirliğinin geliştiğini görüyorum. Şimdilik onlar (Sırbistan ve NATO) ortaktır ve ülkeniz bundan çok mutludur. Harika. Biz de buna varız. Sonuçta Sırbistan’ın NATO üyesi olmak istediğini görmek güzel olurdu. Ne yapmak istediğinizi ve bu ilişkiye ne kadar liderlik etmek istediğinizi seçeceksiniz ve biz sizin için orada olacağız. NATO ile yapabileceğiniz 1.600 şey var.” diye konuşmuştu.

Foggo, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusundaki diyaloğun çok önemli olduğunu ve iki ülkenin bu sürece geri döneceği yönündeki umudunu dile getirdi.

Sırbistan NATO’ya üye olmak istemiyor
Geçtiğimiz sene kasım ayında, ABD Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı bir raporda Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç’in partisi iktidara gelmesinin ardından Rusya ile bir yakınlaşma oldu. Cumhurbaşkanı Vuçiç’in partisi iktidara gelmesinden Moskova ile Belgrad’ın daha çok yakınlaştığı vurgulayan Engel, sözlerini şöyle sürdürdü, “ABD’li diplomatlar Belgrad’ın Doğu ve Batı’ya yönelme tutumundan uzun süredir memnuniyetsizliklerini dile getirdiler. Sırbistan, AB üyelik süreci gerektirse de dış politikasını Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirmedi ve bir dizi ortak ABD-AB önceliklerini reddetmeye devam ediyor.” 1999 yılında Kosova’daki şiddetinden dolayı NATO tarafından bombalanan Sırbistan, askeri statüsünün tarafsız olduğu konusunda ısrar ediyor.

“GELECEKTE DAHA DİKKATLİ OLUN”

Diğer yandan, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi başvkanı ve Kongre Üyesi Eliot Engel, Avrupa’daki ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı’na bir mektup yazdı. Engel, Amiral James Foggo’nun son yorumlarının ABD’nin Sırbistan’a yönelik politikasını tam olarak yansıtmadığı endişesini aktardı.

Amerikan Kongre Üyesi Elliot Engel, “Sizin gibi aynı umudu paylaşarak, Sırbistan’ın bir gün NATO’ya katılabilecek, ancak o gün yakın değil. Avrupa Birliği’ne giden yol da Kosova’yı tanıyana ve barışa kavuşana kadar kapalıdır. Bu nedenle, Sırbistan hakkındaki gelecekteki yorumlarınızda, açıklamaları daha dikkatli bir şekilde dengelemenizi, ABD’nin Belgrad yolu ve Moskova ile endişe verici ilişkileri hakkındaki endişelerini doğru bir şekilde ifade etmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

Diriliş Postası Muhabiri Durim Abazi/Balkanlar

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri