Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Siviller ölürken ateşkesten bahsetmek inandırıcı değil

Siviller ölürken ateşkesten bahsetmek inandırıcı değil

Suriyeli devrimci grupların kurduğu Müzakere Yüksek Komisyonu, 24 Ocak’ta Cenevre’de rejim ile devrimciler arasında yapılması planlanan görüşmeler öncesinde karşı taraftan “iyi niyet göstergesi” bazı davranışlarda bulunmasını bekliyor.
Komisyon sözcüsü Riyad Na’san Ağa, yaptığı açıklamada, “Bombardımanın durması, tutukluların serbest bırakılması, devrimcilerin kontrolündeki bölgelerde ablukanın kaldırılması iyi niyet göstergesi anlamına gelen adımların başında geliyor. Bu adımlar aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) aldığı 2254 sayılı karar doğrultusunda bir müzakere sürecinin başlamasının ön koşulunu oluşturuyor” dedi.
Esed/Hamaney rejimiyle müzakerede bulunacak heyetin teşekkül ettiğini ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın talep etmesi durumunda heyet üyelerinin isimlerinin kendisine sunulacağını belirten Ağa, komisyonun Cumartesi günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da toplantı yapacağını ve müzakere sürecinde takip edilecek mekanizmanın değerlendirilmesi için de Mistura ile bir araya gelmelerinin muhtemel olduğunu kaydetti.
Ağa, komisyonun sadece siyasi bir oluşum olmadığını ve bünyesinde Suriye içindeki 10 devrimci gruptan temsilciler barındığına işaret ederek, devrimcilerin dışarıdan kendilerine isim dayatılmasını kabul etmeyeceğinin altını çizdi.
BMGK’nın 2254 sayılı kararıyla ilgili bazı çekinceleri olduğunu belirten Ağa, “Çekincelerimiz, Esed’in siyasi geleceği konusunda düğümleniyor. Ayrıca Riyad bildirisini müzakerede tek referans olarak kabul ediyoruz, Riyad bildirisi de Cenevre Bildirisi’ni baz alıyor. Uluslararası Suriye Destek Grubu’ndan da bu konuda destek görüyoruz, bir ya da iki devlet sorun çıkarabilir ama bunun olmamasını temenni ediyoruz” diye konuştu.
Rusya’nın sivillere yönelik bombardımanlarına da değinen Ağa şunları söyledi: “Rusya, mutedil devrimcileri sürekli hedef alırken terör gruplarıyla çok kısıtlı bir alanda mücadele ediyor. Rusya bu saldırılarını ve sivilleri öldürmeyi durdurmadığı sürece ateşkesten bahsetmek pek inandırıcı olmaz.”
Muhalif Ceyşu’l İslam’ın komutanı Zehran Alluş’un öldürülmesiyle ilgili Ağa, “Biz Alluş’un öldürülmesinin Riyad toplantısının ve müzakere sürecinin sekteye uğratılması anlamı taşıdığını ve Rusya tarafından verilmiş kötü bir mesaj olduğunu ifade ettik. Komisyon üyelerinden 2’sinin Şam’da tutuklanması da iyi niyet göstergesi davranışlar beklediğimiz bir zamanda verilmiş başka bir kötü mesajdır” ifadesini kullandı.
Devrimci gruplardan Riyad bildirisini imzalayan Ceyşu’l İslam ve Ahraru’ş Şam’ın bu tavrının takdir edilmesi gerektiğini dile getiren Ağa, “Siyasi muhalefete tam destek veren bu iki grup Riyad toplantısının ve komisyonun temel unsurları arasında yer alıyor. Riyad Bildirisi’ni imzalayanların terörist olarak adlandırılması söz konusu olamaz” dedi.

Etiketler