Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Siyasi idamlar İran’da çok doğal karşılanıyor

Siyasi idamlar İran’da çok doğal karşılanıyor

İran’daki yasaklı Kürt siyasi partileri, birçok ülke tarafından insan hakları ihlali olarak görülen siyasi idamların İran’da çok doğal karşılandığını belirtiyor.
İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti’nin Mahabad kentinde 1945 yılında kurulan ve şu anda Erbil’in Koye ilçesinde askeri kampları bulunan İran
Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP) Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Mevlüdi, yaptığı açıklamada, “İran Devrimi’nden sonra ve bugüne kadar birçok siyasi tutuklu mahkemeye götürülmeden yargısız bir şekilde idam edildi. Siyasi tutukluların idamları hiçbir zaman hız kesmedi ve halen devam ediyor” dedi.
Mevlüdi, “Dünya ülkeleri için çok büyük bir insan hakları ihlali olarak görülebilir ancak İran’da idamlar çok doğal karşılanıyor” yorumunu yaptı.
İran’ın idam edilen Nemr’i Suudi Arabistan’daki planlarını gerçekleştirmek için kullandığını iddia eden Mevlüdi, “İran, Arabistan’da yaşayan Şiilere bu şahıs üzerinden mesaj vermeye çalışıyordu ancak bunun kabul edilmesine müsaade edilmediği ve ülkenin güvenliğinin tehlike altına girdiği için idam kararı alındı” diye konuştu.
İran’ın başkenti Tahran’da marksist düşünceye sahip bir grup üniversiteli tarafından 1969 yılında kurulan İran-Kürdistan Toplum Partisi (Komela) Genel Sekreteri Abdullah Mohtadi ise “Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere dünyadaki uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına bakıldığı zaman İran idam konusunda Çin Halk Cumhuriyeti’nden sonra ikinci sırayı alıyor ancak nüfus oranına göre idam dağılımı yapılırsa İran birinci sıradadır” dedi.
“İran’da ekonomi, eğitim, sanayi ve gelişim alanlarında en düşük paya sahip Kürtlerin idamlar konusunda en yüksek orana sahip olduğunu” belirten Mohtadi, “Yaklaşık 36 yıl içerisinde parti kadromuzdan veya üyemiz 3 bine yakın kişi idam edildi ve şu anda idam sehpasına götürülmeyi bekleyen çok sayıda siyasi tutuklu ülkenin çeşitli hapishanelerinde mevcuttur” şeklinde konuştu.
İran-Kürdistan Emek Toplum Partisi Genel Sekreteri Ömer İlhanizade de Kürtlerin İran’da idam edilmesinin çok sıradan bir durum haline geldiğini belirterek, özellikle siyasi tutuklulara hiç acınmadığını aktardı.

Etiketler