Son Dakika

Siyonist teröristler Filistinliler'in evini yıktı!

Siyonist İsrail terörü Filistin'in Ağvar bölgesinde esti. İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da Filistinliler'in yaşadığı Ağvar yerleşim bölgesine yıkım araçlarıyla gelen işgal güçleri burada ev ve ağılları yerle bir etti.
Siyonist teröristler Filistinliler'in evini yıktı!

Siyonist işgalcilerin hukuksuz yıkımlarına ilişkin Ağvar Yerleşim Projeleri Sorumlusu Mutez Beşşarat, açıklamalarda bulundu.

İşgalcilerin Ağvar bölgesinde bulunan el-Hadidiye köyünde ruhsatsız oluğunu ileri sürdüğü Filistinlilere ait bazı ev ile koyun besiciliğinin yapıldığı ağılları yıktığını belirtti.

Beşşarat, İsrail'in bölgede bulunan Filistinlileri yerlerinden edip toprakları ele geçirmeyi amaçladığını kaydetti.

OSLO ANLAŞMASI

İsrail, Oslo Anlaşması'na göre Batı Şeria'nın yüzde 30'unu oluşturan ve doğal zenginlikleriyle öne çıkan Ağvar bölgesinin kendi idaresindeki C bölgesinde olduğunu gerekçe göstererek buradaki Filistinlilere yönelik ihlallerde bulunuyor. 

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan A bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik B bölgesinin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan C bölgesinin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.