Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Skripal Krizi’ne ABD de dâhil oldu

Skripal Krizi’ne ABD de dâhil oldu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı yazılı açıklamada, Kongrenin bu konuda bilgilendirildiğini ve 15 günlük süre sonunda bu konuda uygulanacak yaptırımların 22 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanacağını belirtti. Sözcü yaptırımların detaylarına ilişkin bilgi vermedi.

İNGİLİZLER MEMNUN RUSLAR ÖFKELİ

İngiltere Başbakanlığı’ndan, ABD’nin Rusya’ya yaptırım duyurusuna ilişkin açıklamada, “İngiltere, ABD’li müttefiklerimizin bu yeni yaptırımını memnuniyetle karşılıyor. Salisbury’nin sokaklarında kimyasal silah kullanılmasına karşı verilen sert uluslararası tepki, kışkırtıcı ve pervasız davranışlarına göz yumulmayacağına dair Rusya’ya açık bir mesaj gönderiyor” ifadelerine yer verildi. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov ise, “ABD’nin, uluslararası sözleşmeler doğrultusunda gayrimeşru olarak gördüğümüz Rusya’ya yönelik yaptırımları kesinlikle kabul edilemez. Salisbury olayında yaşananlarla ilgili Rusya’nın katılımına yönelik suçlamaları kesinlikle reddediyoruz” diyerek ABD’nin yaptırım kararına tepki gösterdi

4 MART’TA ZEHİRLENMİŞLERDİ

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıktığında ülkesinde mahkûm edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere’ye gelen Rus ajan Skripal ile kızı, 4 Mart’ta Salisbury’de bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Hastaneden taburcu edilen baba kızın tedavilerine evde devam edileceği duyurulmuştu.