Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

AA ofisi baskınına Avrupa Haber Ajansları Birliği’nden kınama

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA), Mısır'ın Anadolu Ajansının Kahire ofisine düzenlediği baskını şiddetle kınadı.

AA ofisi baskınına Avrupa Haber Ajansları Birliği’nden kınama

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA), Mısır güvenlik güçlerinin Anadolu Ajansı’nın (AA) Kahire’deki ofisine düzenlediği baskını şiddetle kınadı.

ÖZGÜR GAZETECİLİK VURGUSU

EANA’dan yapılan açıklamada, Mısır güvenlik güçlerince AA’nın Kahire ofisine düzenlenen baskının şiddetle kınandığı belirtilerek, “EANA, üyesi Anadolu Ajansı’nın ve gazetecilerinin yanındadır. EANA Yönetim Kurulu olarak, demokrasinin temel değerlerine büyük önem veriyor ve özgür gazeteciliği, demokratik toplumların temel taşı olarak görüyoruz. Bu sebeple bu değerlere karşı hareket etmek son derece kınanabilir bir eylem biçimidir.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, EANA Yönetim Kurulu’nun, Mısır makamlarının gözaltına alınan gazetecileri derhal serbest bırakması ve gözaltıların yasal dayanakları hakkında uluslararası kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiği görüşünde olduğu kaydedildi.

BASKININ NEDENİ HÂLÂ BİLİNMİYOR

AA Kahire ofisine 14 Ocak’ta baskın düzenleyen Mısır polisi, 1’i Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına alarak bilinmeyen bir yere götürmüştü.

Baskın günü TSİ 18.00 sularında ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatmış ve internet bağlantısını kesmişti. Dün sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak dışarıyla irtibat kurmalarını engellemişti.

Baskının nedeni açıklanmamıştı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri