Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“İHA ve SİHA’lar KKTC’de” iddiası için açıklama

Türkiye'ye ait İHA ile SİHA'ların, 3 TIR’a yüklenmiş olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan Geçitkale Havaalanı'na indiği öne sürüldü. Ancak bu iddia doğrulanmadı.

“İHA ve SİHA’lar KKTC’de” iddiası için açıklama

KKTC Bakanlar Kurulu, İsrail’in Rumlara 8 İHA verdiği, Fransa ve İtalya’nın savaş gemilerini Kıbrıs’a gönderdiği bir dönemde 1982 yılında askeri maksatlar için inşa edilen Geçitkale Havaalanı’nın İHA ve SİHA merkezi yapılması kararı alınmaştı. Karar üzerine dün gece 3 TIR İHA ve SİHA’nın, Gazimağusa gümrüğünden KKTC’ye girdiği iddia edildi. Geniş güvenlik önlemleri arasında gümrükten çıkarıldığı belirtilen TIR’ların, 01.30 sıralarında Geçitkale Havaalanı’na gönderildiği öne sürüldü.

ÖZERSAY DOĞRULAMADI

Ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Geçitkale Havaalanı’na henüz insansız hava aracı (İHA) intikali olmadığını duyurdu.

Bakan Özersay, Bayrak Radyo ve Televizyonuna (BRT) yaptığı açıklamada bu aşamada Geçitkale Havaalanı’nda sadece yer kontrol ünitelerinin kurulmaya başlandığını, henüz İHA intikali olmadığını söyledi.

Dalaman’dan kalkacak ve bölgede görev yapacak İHA’ların bazılarının, kurulumuna başlanan yer kontrol ünitesi devreye girdiğinde Geçitkale Havaalanı’na geleceğini vurgulayan Özersay, “Bu aşamada Geçitkale Havaalanı’na İHA intikali söz konusu değil.” dedi.

Bakan Özersay, şu anda ihtiyacın İHA’lar ile sınırlı olduğunu, SİHA’lara ihtiyaç duyulmadığını kaydetti.

HÜKÜMET ONAY VERMİŞTİ

KKTC Bakanlar Kurulu, cuma günü, Geçitkale Havaalanı’nın İHA’larla yürütülecek faaliyetler için kullanılması kararı almıştı. KKTC hükümeti, Türkiye’nin talebi üzerine Geçitkale Havaalanı’nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına (KTBK) tahsis edilmesine onay vermişti.

Hazırlıkların son sürat ilerlediği Geçitkale Havaalanı’na İHA’ların yarın ulaşması bekleniyor.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri

Yorumlar (1 Yorum)

  • Avatar

    BERKER CANOĞLU

    hah,şöyle yaa…uyanık olun bakimmm…yabancılara karşı uyanık olmak en iyisi

Yorumları Gör (1 Yorum)