Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

BM’den Türkiye açıklaması: Koordinasyona hazırız

BM Genel Sekreter Yardımcısı Moumtzis, TSK'nın Fırat'ın doğusuna yönelik olası harekatı için "Türkiye ile çok yakın koordinasyona hazırız" dedi.

BM’den Türkiye açıklaması: Koordinasyona hazırız

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde kısa süre içinde başlatacağı belirtilen harekât öncesinde, Birleşmiş Milletler’den (BM) tüm taraflara çağrı geldi. Açıklamada tüm taraflara, ‘Türkiye’nin harekat başlatması halinde sivillerin yerinden olmasının engellenmesi’ çağrısı yapıldı; BM’nin ‘güvenli bölgeler konusunda geçmişte acı deneyimleri olduğu’ vurgusuna yer verildi.

BM, Suriye’nin kuzeyinde göç başlaması ihtimaline karşı acil durum planı yaptıklarını da duyurdu. Acil ihtiyaç duyanlara gıda ve tıbbi yardım yapabilmek için bölgeye erişim sağlanması gerekeceği dile getirildi.

TÜRKİYE BİZE GÜVENCE VERDİ

BM Genel Sekreter Yardımcısı Panos Moumtzis, “Türkiye insani konularda bize gerekli güvenceleri verdi” açıklamasını yaptı. Moumtzis, “Türkiye ile çok yakın koordinasyona hazırız” dedi.