Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Esed rejimi pazar yerine saldırdı: 14 sivil öldü

Esed rejiminin İdlib'de pazar yerlerine düzenlediği hava saldırılarında ilk belirlemelere göre 14 sivil hayatını kaybetti, 27'si de yaralandı.

Esed rejimi pazar yerine saldırdı: 14 sivil öldü

Esed rejimi İdlib’de sivil kanı dökmeye devam ediyor. İran ve Rusya destekli rejimin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde pazar yerlerine düzenlediği hava saldırılarında Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre 14 sivil hayatını kaybetti, 27 sivil de yaralandı.

RUSYA DA BOMBALIYOR

Esed rejimine ait savaş uçakları, İdlib’in güneyinde Marratinnuman ve Serakib ilçeleri, Hülübbe, Ruffa, Sırman, Kenais, Tel Krisyan ve Berse köylerine hava saldırısı düzenledi. İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Esed rejiminin savaş uçakları Marratinnuman ve Serakib ilçelerindeki pazar yerlerini de vurdu. İlk belirlemelere göre, Serakib ilçesindeki pazar yerine ve Marratinnuman’da toplam 14 sivil hayatını kaybetti, 27 sivil yaralandı.

Saldırı sonucu bazı iş yeri ve araçlar kullanamaz hale geldi.

Saldırılara ilişkin Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da “Rejimin İdlib’de masum insanların ölümüne neden olan insanlık dışı hava saldırıları devam ediyor. Bugün iki pazar yeri ve sivil halkın yoğun olduğu bölgelere yapılan saldırılarda, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 14 masum sivil hayatını kaybetti, 27 kişi de yaralandı” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan muhaliflere ait uçak gözlemevinden alınan bilgiye göre, Rus savaş uçakları, sabah saatlerinden bu yana İdlib’in güneyinde Kefer Secne ve Hiraki köylerine hava saldırısı düzenliyor.

Saldırı sonucu bazı iş yeri ve araçlar da kullanamaz hale geldi.

SON 2 AYDA 1300’DEN SİVİL ÖLDÜ

Ekim ayı başından bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde Esed rejimi askerleri, İran destekli yabancı terörist gruplar ve Rusya’nın saldırılarında yaklaşık 62 bin sivil yerlerinden edildi. Türkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde rejim ve Rusya’nın saldırılarında 1300’den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu bölgelerden nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı.