Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son dakika… Merkel’den titreme açıklaması: Endişeye gerek yok, iyiyim

Son dakika… Merkel’den titreme açıklaması: Endişeye gerek yok, iyiyim

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Finlandiya Başbakanı Antti Rinne ile yaptığı resmi görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında gazetecilere yanıt verdi.

En çok merak edilen konu Merkel’in Rinne’yi resmi törenle karşılaması esnasında tekrar titreme nöbeti geçirmesiydi. Bunun hatırlatılması üzerine Şansölye Merkel ”Endişe etmeyi gerektirecek bir durum yok. İyiyim. Ayrıca görevimi yapabileceğimden de eminim.’ ifadesini kullandı.

Hürmüz Boğazı yanıtı

Öte yandan Merkel, gündemdeki diğen konularla ilgili de konuştu. Hürmüz Boğazı’nın güvenliği konusunda görüşmelerin sürdüğünü belirten Merkel, boğazla ilgili bir karar verilmediğini dile getirdi. Merkel, Umman Körfezi’nde ticari gemilerin saldırıya uğraması sonrası Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ticari gemilerinin korunmasına yönelik uluslararası koalisyon planlarına ilişkin tartışmaların sürdüğüne işaret ederek, “Almanya olarak bu tartışmalara biz de katılıyoruz ancak tartışmalar henüz bitmediği için bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim” dedi.

“IMF Başkanı Avrupalı olmalı”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanlığı için aday gösterilen Christine Lagarde’dan boşalacak Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanlığı konusuna ilişkin Merkel, “IMF Başkanı’nın Avrupalı olması gerektiğini düşünüyorum. Dünya değişti, bunun için mücadelemiz gerekecek.” ifadesini kullandı.

Merkel, Yunanistan’la imzalanan kurtarma anlaşmasında değişiklik konusunda Euro Bölgesi maliye bakanları ile aynı düşüncede olduğunu söyledi.