Son Dakika

Son dişi Yangtze kaplumbağası öldü

Çin'de bilinen tek yumuşak kabuklu dişi Yangtze kaplumbağası öldü.
Son dişi Yangtze kaplumbağası öldü

Dünya genelinde birçok hayvan ve bitki nesli tükenme tehlikesi yaşamaya devam ederken Çin'den üzücü bir haber geldi. Türüne çok ender rastlanılan yumuşak kabuklu bir kaplumbağa türü olan Yangtze'nin bilinen tek dişi temsilcisi öldü.
BBC'nin haberine göre, dev kaplumbağa, Çin'in güneyinde Suco hayvanat bahçesinde hayata gözlerini yumdu. Uzmanların ölümünden 1 gün önce 90 yaşının üzerinde olduğu belirtilen kaplumbağaya beşinci kez tedavi amaçlı aşılama yapmaya çalıştığı ifade edildi. Kaplumbağanın ölüm nedeninin araştırıldığı ve yumurtalık dokusunun gelecekteki çalışmalar için alındığı kaydedildi.

ERKEK YANGTZE TEK KALDI

Dişinin ölümü sonrası hayvanat bahçesinde sadece bir erkek Yangtze kaldı. Bu türlerden iki tanisi de Vietnam'da bulunuyor. Latince adı "Rafetus swinhoei" olan ve doğal yaşam alanları Yangtze Nehri'nin geçtiği delta olan türün nesli, avlanma ve doğal ortamlarının yıkımı nedeniyle üst düzey tehlike altında.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.