Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sürgüne uğrayan Ahıska Türkü aile yıllar sonra bir araya geldi

Sürgüne uğrayan Ahıska Türkü aile yıllar sonra bir araya geldi

Rusya’da dönemin hükümeti tarafından sürgüne uğrayan Ahıska Türklerinden olan ailenin yıllar sonra Rize’de tekrar bir araya gelen bireyleri, hasret giderdi.

Nuri Koyuncu’nun  (70) Rize’deki evindeki buluşmada, kardeşleri Sibirya’da yaşayan Rasim (85), İzmit’te ikamet eden Kemal (70) ve Ankara’da yaşayan Ziya Koyuncu (61) ile Kırgızistan’da yaşayan Naime Koçoğlu (73) bir araya geldi. Buluşmada, Rasim Koyuncu’nun, Sakarya’da yaşayan kızı Naziye Paksoy da hazır bulundu.

Kardeşlerden Letonya’da yaşayan Remzi Koyuncu ile Batum’da yaşamını sürdüren Refiye Çolakoğlu’nun katılamadığı buluşmada, duygu dolu anlar yaşandı.

Gazetecilere yaşadıklarını duygu dolu sözler ile dile getiren Rasim Koyuncu, 1949 yılında Ahıska’dan Sibirya’ya sürüldüklerini belirterek, “Bizi bir trene bindirdiler. Daha sonra Sibirya’ya sürüldük. Vagon vagon bizi güzergahtaki köylere dağıttılar. Bizi çeşitli yerlerde çalıştırdılar” dedi.

Koyuncu, ailesinin 10 yıl sonra yeniden parçalanarak bu kez Kazakistan’a sürüldüğünü vurgulayarak şunları söyledi:

“Ben orada Rus vatandaşı eşimle evlendiğim için kaldım. İlk eşimden olan 2 aylık kızımı anne ve babamın nüfusuna yazdırıp ailemle gitmesini sağladım. Kızımı ilk kez 45 yıl sonra 1990’lı yıllarda Türkiye’ye gelmeyi başardığımda gördüm. Yaşım ilerlediği için son kez de olsa kardeşlerimi dünya gözüyle görmek istedim ve yeniden Türkiye’ye gelmeye karar verdim. Sibirya’daki yakınlarım Türkiye ile Rusya arasında uçak krizi yaşandığı için buraya gelmemi istemedi ancak ben ne olursa olsun ‘Öleceksem de burada ölürüm’ diyerek geldim. Kardeşlerimle bir arada olduğum için çok mutluyum.”

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!