Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suriye’de vahşet bitmiyor! | Katil Esed yine sivilleri vurdu: 9 ölü

Suriye’de vahşet bitmiyor! | Katil Esed yine sivilleri vurdu: 9 ölü

Katil Esed İdlib Çatışmasızlık bölgesini yine vurdu. Günlerdir süren hava saldırılarında bugün de İdlib’in Eriha ilçesi hedef alındı. Saldırıda 9 sivil hayatını kaybederken 27 kişi yaralandı.

Muhalifler uçak gözlem noktasından yaptıkları incelemelerde, İdlib Çatışmasızlık Bölgesi’nde bulunan Eriha İlçesi, Hama İlinin Morik İlçesi ile birlikte Amkiyye, Havvaş ve Ziyara köylerini hedef alıp yerleşim yerlerinde maddi zararların yanında bir çok sivili katletildiği bildirildi.

Gözlemevine göre, Rus savaş uçakları da Hama’nın Kefer Zita ilçesi ile Latmin köyüne yönelik hava saldırıları gerçekleştirdi.

Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, rejimin Eriha’ya düzenlediği hava saldırısında ilk belirlemelere göre 9 sivil yaşamını yitirdi, 27 sivil yaralandı. 

Yoğun hava saldırıları devam ederken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Rusya ve Esed rejiminin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne hafta başından bu yana gerçekleştirdiği hava ve kara saldırılarında hayatını kaybeden sivil sayısı 90’a yükseldi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde son durum 

Rejim güçleri, Rusya’nın yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de Ankara ve Moskova yönetimleri arasında imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor.

Söz konusu tarihten itibaren Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarında 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed ve destekçilerinin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne 26 Nisan-12 Temmuz’da düzenlediği saldırılarda 157’si çocuk, 111’i kadın 606 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.