Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suriyeli Arap ve Türkmenler PKK/PYD’ye karşı birleşti

Suriyeli Arap ve Türkmenler PKK/PYD’ye karşı birleşti

Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği Başkan Yardımcısı Ömer Dede, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD ile mücadele kapsamında askeri güç oluşturduklarını söyledi.
Dede, yaptığı açıklamada, Suriye’deki Arap ve Türkmen aşiretlerin dayanışma içerisinde olduğunu belirtti.
Bu kapsamda kurulan birliğin Suriye’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini aktaran Ömer Dede, “PYD, binlerce Arap ve Türkmeni tehditle göçe zorladı. PYD’nin zorla el koyduğu evlerimizi geri almak için mücadele ediyoruz. İnşaallah PYD’yi bölgeden uzaklaştırıp dedelerimizden kalan topraklara döneceğiz” dedi.
Geçtiğimiz günlerde yaptıkları toplantıda askeri birlik oluşturma kararı aldıklarını hatırlatan Dede, söz konusu oluşumun başına da Albay Muhammed Tahir’in getirildiğini vurguladı.
Hedefe ulaşabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını anlatan Dede, şöyle konuştu:
“Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD ile mücadele kapsamında askeri güç oluşturduk. Arap ve Türkmenlerden oluşan bu kuvvet, PYD’yi işgal ettiği topraklarımızdan uzaklaştırmak için çaba harcayacak. Tel Abyad ve bölgeden PYD tarafından tehcir edilen kim varsa onları evlerine, topraklarına döndürmeye kararlıyız. Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok ama PYD’yi topraklarımızdan çıkarmak için sopayla da olsa onlarla savaşmaya hazırız.”
Dede, Türkmen ve Araplardan oluşan askeri birliğin şu anda yaklaşık 2 bin kişiden oluştuğunu vurguladı.
Topraklarını PYD’ye bırakmayacaklarını anlatan Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği Başkan Yardımcısı Dede, “Bizim Kürtlerle hiçbir sorunumuz yok. Eğer onların da bölgede evi varsa gelip otursunlar. Onlara kesinlikle karışmayacağız ama PYD’nin tarafından olur ve bize karşı silah kullanırlarsa o zaman karşılık vermek zorunda kalırız” dedi.

Etiketler