Son Dakika

'Suriyeli çocukların kayıp nesil haline gelmelerine izin veremeyiz'

Stiller, "Yüzümüzü başka yöne çevirerek, Suriyeli ailelerin daha fazla yoksulluğa saplanmalarına ve çocukların kayıp nesil haline gelmelerine izin veremeyiz." uyarısında bulundu.
'Suriyeli çocukların kayıp nesil haline gelmelerine izin veremeyiz'

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İyi Niyet Elçisi olarak da görev yapan ABD'li ünlü aktör Ben Stiller, Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Konseyinde düzenlenen Suriye konulu oturuma katıldı.

"Hepsi, gerçek hikayeleri olan gerçek insanlar olmasına rağmen ne yazık ki dünyanın birçok yerinde mülteciler siyasileştiriliyor." diyen Stiller, mültecilerin yaşadığı zorlukları Kongre üyeleri ile paylaştı.

Stiller, mültecilerin büyük çoğunluğunun ailelerini geçindirmek için çalışma yolları aradığına işaret ederek, "İnsani sorunların gerçeği şu; insanlar hayatlarını bir adım ileriye taşımak için bir şans bulana kadar hayatta kalma mücadelesi veriyor." ifadelerini kullandı.

"SURİYELİ ÇOCUKLARIN KAYIP NESİL HALİNE GELMELERİNE İZİN VEREMEYİZ"

Mültecilere ev sahipliği yapan ülkeleri, uzun vadeli altyapılar konusunda desteklemenin bu ülkelere gelecekteki mülteci krizlerini daha iyi ele almaları konusunda yardımcı olacağını vurgulayan Stiller, "Ev sahibi ülkeleri, mültecilere sağlanan sağlık, eğitim hizmetleri ve iş olanakları konusunda desteklemeliyiz." çağrısında bulundu.

Stiller, Lübnan ve Ürdün'deki mülteci kamplarına son dönemde yaptığı ziyarete ilişkin anılarını da paylaşarak özellikle çocukların bu durumdan mağdur olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

ABD'nin bugüne kadar Suriyeli mültecilere verilen mali kaynaklar bakımından en cömert ülkelerden biri olduğunu ve bu cömertliği devam ettirmesi gerektiğini vurgulayan, Stiller, "Yüzümüzü başka yöne çevirerek, Suriyeli ailelerin daha fazla yoksulluğa saplanmalarına ve çocukların kayıp nesil haline gelmelerine izin veremeyiz." uyarısında bulundu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.