Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suud diktası kendini aştı: Filistin davasını savunmak suç!

Suud diktası kendini aştı: Filistin davasını savunmak suç!

Bir süredir gizli gizli görüştüğü İsrail’le olan temaslarını artık saklama ihtiyacı duymayan ve Filistin davasının birinci öncelikleri olmadığını açıklayan Suudiler’den skandal bir hamle daha geldi. Ülkede Filistin davasına maddi destek sağlayan 50’den fazla işadamı ve tüccarın gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanlara yöneltilen suçlama ise, Filistin direnişini desteklemek, Hamas’a sempati duymak, Kudüs’ü ve Gazze’yi savunmak! Gözaltına alınanlar arasında işyerlerinde Filistinliler’i istihdam eden çalıştıran Suudi Arabistanlı işverenlerin de olduğu belirtildi.

SUUD-İSRAİL FLÖRTÜ DİKKAT ÇEKİYOR

Saray darbesi ile veliaht ilan edilen Suudi Prens MbS’nin ülke yönetiminde ağırlığını hissettirmesiyle Filistin davası geri plana atılmıştı. Geçen yıl Nisan ayında ABD’ye yaptığı ziyarette Yahudi lobileriyle de görüşen Veliaht Prens, “Filistinliler çenelerini kapatıp masaya oturmalı ya da şikâyet etmeyi kesmeli” ifadeleri ile Suudiler’in Filistin davasına olan yaklaşımını ortaya koymuştu.

“FİLİSTİN GÜNDEMİMİZDE DEĞİL!” DEMİŞTİ

ABD’deki Yahudi lobisinin liderlerine “Filistin meselesi, Suudi hükümetinin gündeminin baş sıralarında yer almıyor. Uğraşmamız gereken çok çok daha acil ve önemli meseleler var, İran gibi…” diyen MbS, diğer yandan sözlerine şöyle devam etti: “Suudi Arabistan ve Arap âlemi ile İsrail arasında müzakerelerin ilerlemesinin mümkün olabilmesi için öncelikle Filistintilerle anlaşmaya yönelik önemli ilerleme kaydedilmesine ihtiyaç var.’’

FİTNE PLANININ SAVUNUCUSU!

Suudi Prens MbS, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı olan Jared Kushner’in yürütmeye çalıştığı ve Filistin davasını tamamen ortana kaldırarak işgal altındaki Filistin’in tamamında İsrail’i hâkim kılacak sözde Yüzyılın Anlaşması isimli fitne projesinin ateşli savunucularından. MbS’nin “Barış planı” kılıfındaki fitne projesinin kabul edilmesi için Filistinli taraflara baskı yaptığı hatta tehdit ettiği birçok uluslararası haber ajansı tarafından duyurulmuştu. Suudi Prens, 3 Nisan 2018’de “İsrailliler’in kendi topraklarına sahip olma hakkı olduğuna inanıyorum” diyerek skandal ifadeler kullanmıştı.