Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suudi Arabistan ve Bahreyn ABD’nin muafiyet kararından memnun

Suudi Arabistan ve Bahreyn ABD’nin muafiyet kararından memnun

Suudi Arabistan ve Bahreyn, ABD’nin daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmemesi kararını memnuniyetle karşıladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı İbrahim el-Assaf, ülkenin resmi haber ajansı SPA’da yer alan açıklamasında,  Riyad yönetiminin ABD’nin İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan ülkelere yeni muafiyet hakkı tanınmaması kararına tam destek verdiğini belirtti. Assaf, bunun İran rejiminin bölge istikrarını sarsan politikalarını ve teröre verdiği desteği durdurmak için gerekli bir adım olduğunu ifade etti.

BAYREYN’DEN “TERÖR” VURGUSU

Bahreyn resmi ajansı BNA’da yer alan haberde de Manama yönetiminin ABD’nin bu adımını memnuniyetle karşıladığı ifade edildi. Haberde, bunun güvenlik ve istikrarı sarsan, bölgedeki terör örgütlerine destek veren İran’ın tehlikeli rolüne karşı koyulması ve terör kaynaklarının kurutulması amacıyla sarf edilen çabalara destek için gerekli ve önemli bir adım olduğu kaydedildi.

İran’la nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı, İran’a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos 2018’de, ikinci aşama yaptırım paketini ise 5 Kasım 2018’de devreye sokmuştu. ABD, bu tarihte aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeye İran’a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda 180 gün muafiyet tanımıştı.

PETROL TİCARETİNİ ELE GEÇİRECEKLER

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, kararlarından petrol piyasasının olumsuz etkilenmemesi için de petrol tedarikçisi ülkeler olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer petrol üreticisi ülkelerle geniş kapsamlı ve verimli görüşmeler yaptıklarını belirtmişti. Pompeo “Sonuç alacağımızdan eminim. Çünkü bu onların da politikasıyla tutarlı bir politika” şeklinde konuşmuştu.