Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suudi Arabistan’ın ‘aktif’ siyaset arayışı için uzmanlar ne diyor?

Suudi Arabistan'ın ‘aktif’ siyaset arayışı için uzmanlar ne diyor?

Suudi Arabistan’ın Kral Selman ile geliştirdiği “Batı’dan daha bağımsız” ve aktif siyaset arayışını değerlendiren uzmanlar, uluslararası başat aktörlerin bu durumdan rahatsızlık duyduğu, bu politikaların Ankara ile Riyad arasında ise özellikle bölgesel konularda işbirliğini artırdığı yorumunda bulundu.

Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Müdür Yardımcısı Numan Telci: “Riyad’ın Batılı aktörlerden bağımsız hareket etme girişimlerinden özellikle ABD ve İsrail rahatsız. Riyad’ın Suriye krizinde ABD’den farklı olarak devrimci güçleri daha yoğun destekledi, Yemen’de kendi inisiyatifiyle bir operasyon başlattı, ABD ile nükleer müzakereleri olumlu neticelendiren İran karşıtı siyasetini ise en üst perdeden sürdürüyor. Dolayısıyla bölgede kendi başına hareket eden bir Suudi Arabistan’ın Batılı başkentlerde tasvip edilmeyeceğini söylemek doğru olabilir. Ancak bu durumu başlı başına bir Batı operasyonu şeklinde görmek de yanıltıcı olur. Suudi Arabistan’ın ekonomik gücü, ABD’yi Riyad’a karşı olumsuz pozisyon alma konusunda sınırlamaktadır. Kral Selman yönetimindeki Suudi Arabistan’ı ciddi anlamda rahatsız eden bir durum da Mısır’daki Sisi yönetiminin giderek Riyad’la farklılaşmasıdır. Mısır Dışişleri Bakanlığının, Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarını desteklediğini resmi olarak açıklaması, Suriye’de Esed rejimine karşı açık bir biçimde muhalifleri destekleyen Riyad’ı ciddi anlamda rahatsız etmiştir. Kral Abdullah döneminde Mısır’da İhvan’a karşı yapılan darbeyi doğrudan destekleyen Suudi Arabistan’ın, Kral Selman’la Mısır’a karşı pozisyonunu değiştireceğine yönelik öngörülerin doğru çıktığı son birkaç haftadır yapılan açıklamalar ve yaşananlarla daha da belirginleşti.”

“Uluslararası aktörler rahatsız”
Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayyar Arı: “Suudi Arabistan Yemen’deki darbe sürecinde çok etkisiz kaldı. Kral Selman’ın ise bölgede artan İran etkisine karşı yeniden Suudi Arabistan’ı sahneye süren bir politikası oldu. Özellikle Körfez ülkeleriyle ilişkilerini geliştirdi. Hatta Türkiye ile ilişkilerini de düzeltti. Suudi Arabistan’ın söz konusu bağımsız politika arayışı sonucunda Ankara ile Riyad arasında ise özellikle bölgesel konularda işbirliği artıyor. Suudi Arabistan, özellikle Mısır’a eskisi kadar destek vermiyor. Tüm bunlar İsrail merkezli ABD’deki güvenlik bürokrasisini tehdit ediyor. O nedenle şüphesiz bir kızgınlık var. Kral Selman’a karşı. Her türlü İslami hareketi terörist olarak nitelendiren İsrail açısından bunlar rahatsız edici. Bu da aynı zamanda uluslararası başat aktörleri rahatsız ediyor.”

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri
Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal İnat: “Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Ortadoğu’nun iki önemli gücü. Ankara ve Riyad arasındaki yakınlaşmanın nedeni çıkarların örtüşmesidir, Suriye’de aynı hedefe odaklanan iki ülke, DAEŞ tehdidini de yakından hissediyor. Özellikle İran ve Suriye’ye yönelik politikalarda iki ülkenin yakınlaşıyor.
“Türkiye ile derinleşmiş bir işbirliğinden bahsedemeyiz”

Bolu Abant İzzet Baysal Uluslararası İlişkiler Bölümünden Doç. Dr. Veysel Ayhan: “Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin derinliği kendi içinde tartışmalıdır. İki ülke arasında birbirine karşı güvensizlik unsurları mevcut. Ortadoğu çok kırılgan. Bu nedenle evet, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında son dönemde bir yakınlaşma var. Ama çok derinleşmiş bir işbirliğinden bahsedemeyiz”
ANKARA AA

Etiketler